еМагазин

Tag : Шар Планина

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Како изгледа Шар Планина по неколку дневните пожари

Редакција
Планинарскиот клуб „Аргентус маунт“ од Тетово објави фотографии од последиците од пироманството врз Шар Планина. „На 29 октомври беа забележани повеќе активни опожарувања на тревата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) „Еко Герила“: Се сечат илјадници дрвја на Шара за цевководи за хидроелектрани

Никола Осило
Еколошкото здружение „Еко Герила“ објави видео на кое може да се видат огромен број исечени дрвја во околината на зимскиот рекреативен центар Попова Шапка на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото+Видео) Шар Планина ќе остане без дрвја додека државата ја прогласи за Национален парк

Никола Осило
Државните институции остануваат глуви на барањата на екологистите и воопшто на македонските граѓани Шар Планина под итно да се прогласи за Национален парк и да...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Шар Планина „соголена до гола кожа“: За каква заштита зборува Османи?

Редакција
Планинарот Јовица Рафајловски на неговиот фејсбук-профил објави видео од пустошот направен на Шар Планина кон врвот Бориславец. „Шар Планина наскоро ќе биде прогласена за национален...
Локално

Спасени двајца браќа од Скопје кои со мотори се загубиле на Шар Планина

Никола Осило
Двајца браќа од Скопје кои со мотоцикли вчера тргнале да се искачуваат на Титов врв, но заталкале на Шар Планина, ноќеска се спасени од полициски...
Локално

Тешко повреден мотоциклист: Се „тумбал“ со крос-мотор на Шар Планина

Никола Осило
На 25.07.2019 во 17.17 часот во Полициската станиц Гостивар било пријавено дека болницата во Гостивар со тешки телесни повреди бил донесен А.Д.(40) од с.Равен, гостиварско...
Локално

Планинар со симптоми на срцев удар со полициски хеликоптeр пренесен од Шар Планина на скопските клиники

Редакција
Планинар кој наверојатно доживеал срцев удар додека се движел со група на релација Бозовце – Скакаличко езеро, денеска со хеликоптер на Министерството за внатрешни работи...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Првомајска забава на мечките на Шар Планина

Никола Осило
И мечињата на Шар Планина знаат да си направат првомајски пикник, а тоа најдобро го покажуваат најновите видео-снимки од скриените камери поставени на локациите за...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Пролетни бакнежи од мечките на Шар Планина

Никола Осило
Пролетта ги разбуди мечките од змискиот сон, а тоа најдобро го покажува видеото што на својата фејсбук страница ја објави “Sharri bear show“ на кое...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Весели дневни и ноќни забави на дивиот свет од Шар Планина

Никола Осило
Шар Планина е едно од ретките мест во Македонија каде што се уште можат да се видат диви животни како лисиците, дивите свињи, мечките, рисовите,...