еМагазин

Tag : шуми

Македонија

Забраната за движење во шуми не ги опфаќа заштитените подрачја Водно, Гази Баба и другите национални паркови

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски на денешната прес-конференција истакна дека мерката за забрана во шумите не е целосна, туку делумна и е...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) НАСА објави вознемирувачки снимки од пожарите во Амазонија

Редакција
Вознемирувачки сателитски снимки на НАСА од вселената укажуваат на огромниот размер на пожарите што ја зафатија Амазонската прашума, честопати нарекувана како „белите дробови“ на нашата...
Локално

Со „Опел Фронтера“ сакал да прегази вработени во „Национални шуми“

Никола Осило
На 23.07.2019 во 19.00 часот во Полициската станица Драчево, М.А.(53) од село Тисовица, скопско, вработен во ЈП „Национални шуми“ – подружница „Караџица“ – Скопје, пријавил...