еМагазин

Tag : канцер

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Персонализирана терапија за пациенти со канцер, кај нас и искуства од Хрватска

Редакција
Персонализираната медицина и таргетираната терапија го направија најголемиот скок досега во третманот на пациенти со канцер. Врз основа на геномско тестирање и прецизно детектирање на...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Да помогнеме: Наталија боледува од канцер, а доживеала и мозочен удар, потребни се средства за лекување

Редакција
Наталија боледува од метастазичен канцер и итно треба да се оперира во Турција. „Трошоците за лекувањето се огромни и апелираме за помош и обезбедување средства,...
Свет ТОП СТОРИИ

Лек за уништување на сите цврсти видови рак почна да се тестира на луѓе

Редакција
Американски научници развиле лек во форма на таблетка, кој при претклиничките тестови ги уништил сите цврсти видови на рак и ги оставил здравите клетки непроменети,...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Повторно сме му потребни на 25-годишниот Марко кој има рак на хранопроводникот

Редакција
На 25-годишниот Марко во декември му беше дијагностициран рак на хранопроводникот со метастази на бели дробови и на лимфни јазли. Тој има очајна потреба од...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Средствата за лекување на младиот Никола не се собрани, првиот третман во Турција ќе го има на 24 април

Редакција
Градоначалникот на скопската Општина Гази Баба, Бобан Стефковски, на Фејсбук соопшти дека болницата во Турција ја презела обврската за лекување на младиот Никола Ѓорѓиев и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Младиот Никола кој се бори со канцер замина на лекување во Турција

Редакција
Младиот Никола Ѓорѓиев (19), кој се бори со канцер и за кој изминатиов период граѓаните собираа средства за лекување, замина во Турција, каде ќе му...
Да помогнеме

34-годишната Елизабета Гуцева шест години се бори со канцер, потребна ѝ е нашата помош за лекување во приватна клиника

Редакција
На 34-годишната Елизабета Гуцева, сме ѝ потребни за да го продолжи лекувањето на приватна клиника. Борбата со канцерот трае шест години. Детали за донации, во...
ЖИВОТ

Денеска е меѓународен ден посветен на децата што се борат со рак: „Пееме за вас додека не држи глас“ пред Клиниката за детски болести

Редакција
Денеска е Меѓународниот ден на децата кои се борат со канцер, и затоа Здружението Сано организира настан на кој традиционално се пее под прозорците на...
Да помогнеме

И требаме на Марија, самохрана мајка на дете со посебни потреби, на која и се потребни пари за лекување од канцер на бронх

Редакција
Да и помогнеме на Марија, самохрана мајка, на која и се потребни пари за лекување од канцер на бронх. “Потребни сме и на Марија! Да...
Македонија

Лекари утврдија дека Боки 13 може да го следи судењето за „Рекет“, боледува од гастритис, а не од канцер

Редакција
По речиси еден час продолжи рочиштето за „Рекет“, откако екипата на Брза помош утврди дека обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 може да го следи...