еМагазин

Tag : гасовод

Бизнис ТОП СТОРИИ

И по 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба

Редакција
И по изминати 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба, но исто така...
Балкан ТОП СТОРИИ

Почна изградбата на гасоводот меѓу Србија и Бугарија, ќе може да снабдува со гас и други земји од Западен Балкан

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствуваше на почетокот на работите за изградба на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија во Костинброд кај...
Балкан ТОП СТОРИИ

Фон дер Лајен и Вучиќ најавија гасно поврзување на Србија со Македонија

Редакција
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска за време на обиколката на работите на изградбата на гасниот интерконектор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Гасоводот од Грција кон Македонија ќе биде завршен во 2025

Редакција
На електричните поврзувања со Македонија, Италија и Бугарија, кои Грција двојно ги зголемува, како и на завршениот маркет тест за интерконекторот за природен гас со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарија ќе го стави на располагање својот гасовод на Македонија

Редакција
Операторите на македонскиот и бугарскиот гасовод ГА-МА АД и Булгартрансгаз ЕАД имаат намера да склучат договор за меѓусистемско поврзување меѓу двете земји, јави дописникот на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Планира гасовод и нафтовод и до Македонија, Србија за 24 месеци ќе изгради нафтовод до Унгарија

Редакција
Претседателот Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста, говорејќи за енергетската криза, најави дека Србија, меѓудругото, планира изградба и на нафтовод низ Македонија до пристаништето...
Балкан ТОП СТОРИИ

Интерконекторот за природен гас меѓу Грција и Бугарија значи енергетска безбедност за Европа, изјави Мицотакис

Редакција
Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ на Фон дер Лајен ѝ рече дека се чувствува како „црна овца“: Вклучете го Западен Балкан во плановите на ЕУ

Редакција
Српскиот претседател Алексадар Вучиќ во обраќањето на церемонијата на пуштање во работа на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција (ИГБ) во Софија, изјави дека овој...
Свет ТОП СТОРИИ

Интерконекторот за природен гас меѓу Грција и Бугарија ќе донесе слобода од руската енергетска зависност, вели Фон дер Лајен

Редакција
Со денешниот почеток на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија (ИГБ) започна нова ера за Бугарија и ЕУ, изјави денеска претседателката на Европската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Каков е бенефитот за Македонија: Пендаровски на церемонијата за старт на работата на гасниот интерконектор Грција – Бугарија

Редакција
Претседателот на државата Стево Пендаровски денска ќе престојува во работна посета на Софија, каде на покана на неговиот бугарски колега Румен Радев, ќе присуствува на...