еМагазин

Tag : сестри

Забава

Кино на отворено и музичка програма во Градскиот парк по повод Меѓународниот ден на младите

Редакција
По повод одбележувањето на 12 Август – Меѓународниот ден на младите, Град Скопје во соработка со Младинскиот културен центар (МКЦ) и Универзалната сала, вечерва организираат...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Додека тресеше земјотресот во Турција медицински сестри трчаа да спасат бебиња во инкубатори

Редакција
Видео на кое се гледа како медицински сестри трчаат да спасат бебиња, додека тресеше земјотресот во Турција, масовно се споделува на социјалните мрежи. На видеото...
Балкан ТОП СТОРИИ

На македонски државајнин кој уби две сестри во Тирана, му се заканува доживотен затвор

Редакција
На македонскиот државјанин Перпарим Адеми (60), кој на 31 декември 2020 година изврши двојно убиство во Тирана му се заканува казна доживотен затвор. -Обвинителството денеска...
Забава ТОП СТОРИИ

Филмот „Сестри“ е македонски кандидат за Оскар

Редакција
Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм„, при Друштвото на филмските работници на Македонија во состав: Дејан Димески...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Специјалната награда на жирито за филмот „Сестри“ на Дина Дума во Карлови Вари

Редакција
Филмот „Сестри” во режија на Дина Дума, а во продукција на Лист Продукција, ја освои специјалната награда од жирито (East of the West Special Jury...
Македонија

Во текот на пандемијата 446 нови вработувања во јавното здравство

Редакција
Министерството за здравство информира дека минатата година реализирани се 446 нови вработувања во јавно-здравствени установи низ државата. Од почетокот 2020 година 164 доктори, 247 медицински...
Македонија

12 лекари и 20 медицински сестри ќе ги засилат воените екипи кои помагаат во здравство

Редакција
Врз база на барање од Министерството за здравство, по консултациите кои ги направивме, од понеделник дополнителни 12 лекари и 20 медицински сестри ќе ги засилат...
Македонија

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

Редакција
Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката...
Македонија

Три медицински сестри од штипската Клиничка болница ставени во изолација

Редакција
Три медицински сестри од одделенијата за анестезиологија, хирургија и хирушки сали од штипската Клиничка болница од денеска се во изолација. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален...
ЖИВОТ

Главната сестра на Инфективна клиника која поднесе барање за отказ и беше примена кај Филипче, разрешена од позицијата

Редакција
Матичниот лекар Ненад Лазаров кој прв информираше за барањето за отказот од страна на трите сестри на Инфективна клиника, на неговиот фејсбук-профил објави дека главната...