еМагазин

Tag : оскар

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Лос Анџелес тајмс“ го вброи „Медена земја“ меѓу четирите најсериозни кандидати за „Оскар“

Никола Осило
„Лос Анџелес тајмс“ порача дека македонскиот филм „Медена земја“ е еден од четирите на кои треба да се „внимава“ како што почнува трката за престижната...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ низ кината во Македонија од 27 септември

Редакција
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) од 27 септември почнува со кинодистрибуција во повеќе градови низ Македонија. Филмот, кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ и е...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Убава вест: „Медена земја“ е македонскиот кандидат за „Оскар“

Никола Осило
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) е македонски кандидат за „Оскар“. За кандидатурата на филмот во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска одлучи Комисијата за избор...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И Оскарот за најдобар актер во македонското Собрание оди во рацете на…

Редакција
Македонското Собрание станува сериозна конкуренција на продукцијата во Холивуд. Филм, сценарио, актер, глума… се најчестите зборови кои во јавноста и на социјалните мрежи се користат...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кој се доби Оскар

Редакција
Филмот „Зелена книга“, вистинска приказна за црн пијанист, ја освои главната награда на американската Академија за филмски уметности – Оскарот за најдобар филм. Мексиканскиот режисер...
Забава

Штета: „Исцелител“ не влезе во потесната трка за „Оскар“

Никола Осило
Драги пријатели, со скршено срце ви објавуваме дека „Исцелител“ не влезе понатаму во трката за Оскарите, информираа на фејсбук профилот на „Исцелител“. „Од вкупно 87 кандидати...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески е македонскиот кандидат за Оскар

Редакција
Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје” за 2019 година, соопшти денеска Друштвото...