еМагазин

Tag : оскар

Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) 7 Оскари за филмот „Опенхајмер“, за „таткото“ на атомската бомба

Редакција
Филмот „Опенхајмер“ на режисерот Кристофер Нолан, кој е автобиографска приказна за „таткото“ на атомската бомба, Роберт Опенхајмер, триуфираше на Оскарите. Доби дури седум Оскари –...
Забава ТОП СТОРИИ

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски е македонскиот кандидат за Оскар

Редакција
Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката денеска ја...
Забава ТОП СТОРИИ

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Редакција
Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска е годинaшниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката...
Забава ТОП СТОРИИ

Филмот „Сестри“ е македонски кандидат за Оскар

Редакција
Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм„, при Друштвото на филмските работници на Македонија во состав: Дејан Димески...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Детален преглед: Кои се добитниците на наградата Оскар?

Редакција
Франсис Мекдорманд го освои својот трет Оскар на синоќешната церемонија во Лос Анџелес на доделување Оскари, за улогата во филмот „Земја на номадите“ (Nomadland), со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчитани на еМагазин за 2020: Отворено со Атиџе, ѕвездата на „Медена земја“: Обожавам да пеам, сакав да станам пејачка

Редакција
Пред државата да се соочи со коронавирусот, во фокусот на 2020 година беше филмот „Медена земја“ кој влезе во тесна конкуренција за Оскар. Оттука сите...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Врба“ на Манчевски е македонскиот кандидат за „Оскар“ за 2021 година

Редакција
Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски е македонски национален кандидат за номинација за престижната награда „Оскар“, која ја доделува американската Академија за подвижни слики,...
Забава ТОП СТОРИИ

Екипата на „Медена земја“ со впечатоци: Оскарите ни се случуваа секој ден во Лос Анџелес

Редакција
Екипата која што работеше на филмот „Медена земја“ преку онлајн прес-конференција од Лос Анџелес, одговори на сите прашања на јавноста, по доделувањето на Оскарите. Тие...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

Редакција
Екипата на македонскиот документарец „Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи на седница Владата. За одлуката на Фејсбук синоќа информираше министерката за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Нема место за разочарување: „Медена земја“ не сплоти и испиша историја

Редакција
Македонските граѓани ширум светот со полно срце синоќа навиваа документарецот „Медена земја“ кој беше номиниран во две категории за годинешното доделување на наградата „Оскар“ да...