еМагазин

Tag : изолација

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер реакции за предупредувањето од ЕУ за изолација ако не се усвојат уставните измени

Редакција
Од ЕУ отворено стигна предупредување за изолација на Македонија, ако не ги спровела уставните измени, а опозицијата повтори дека останува на ставот дека нема да...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Наместо гаранции, предупредување од ЕУ за изолација на Македонија ако не ги усвои уставните измени

Редакција
Шефовите на дипломатиите на Австрија, Словачка и Чешка се последните “месаи“ од ЕУ кои дојдоа во Македонија за да ни кажат да ги усвоиме уставните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ивор Мицковски: Пресмешни се европските предупредувања за изолација

Редакција
На својот Фејсбук аналитичарот Ивор Мицковски го коментираше предупредувањето од можна изолација од ЕУ, ако Македонија не ги усвои уставните измени. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Ако нема...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се укинува и мерката за задолжителна изолација на лица што имале блиски контакти со позитивни на Ковид-19

Редакција
На денешната 37. седница, Владата ја укина и мерката за задолжителна изолација на лица што имале блиски контакти со случаи позитивни на Ковид-19, за кои...
Свет ТОП СТОРИИ

Германија сепак не ја укинува изолацијата за инфицираните со коронавирусот

Редакција
Германскиот министер за здравство, Карл Лутербах, изјави дека нема да биде укинат карантинот за лицата заразени со кодонавирусот, најавен за 1 мај. Лутербах неодамна најави...
Свет

Во Германија од 1 мај заразените со Ковид-19 нема да одат во задолжителна изолација

Редакција
Во Германија од 1 мај заразените со Ковид-19 нема да одат во изолација. Карантинот ќе биде само на доброволна основа, изјави министерот за здравство Карл...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од денеска, Ковид-19 решенијата за изолација во електронска форма преку Вакцинација.мк

Редакција
Согласно владината одлука за измена на начинот на достава на решенијата за изолација на лица позитивни на Ковид-19 и на нивни контакти, од денеска е...
Македонија

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе ја следи доставата на решенија за изолација

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) соопшти дека по покренатата постапка од нивна страна, а во врска со објава во медиумите дека Државниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Влада: Се подготвува веб-платформа за решенијата за изолација, податоците ќе бидат заштитени

Редакција
Државниот здравствен и санитарен инспекторат во консултација со Министерството за здравство, со Агенцијата за заштита на личните податоци и со Владата го изготвува дигиталниот модел...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Неетички е јавно да се жигосуваат позитивните на Ковид-19, вели доктор Бабачиќ за одлуката решенијата за изолација да бидат јавни

Редакција
Доктор Харис Бабачиќ, на својот Фејсбук профил реагира за одлуката на Владата, решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација да се објавуваат на...