еМагазин

Tag : дискриминација

ЖИВОТ

(Фото) Со уметнички перформанс и лични приказни, гласно зборуваме за родовата еднаквост

Редакција
На сцената во Младинскиот центар во Охрид синоќа како дел од перформансот „Простор за разговор“ разговаравме со младите за родовата еднаквост, информираат од ХЕРА. Настанот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Даријан Сотировски поднесе претставка за дискриминација против Општина Тетово и Касами

Редакција
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), Даријан Сотировски денеска како граѓанин поднел претставка до Државната комисија за спречување и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Родовата дискриминација е сеприсутна реалност на жените во Македонија, во повеќе области

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) констатира дека родовата дискриминација е сеприсутна реалност на жените во Македонија во повеќе области. Како заштитник на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителката Ристоска била дискриминирана, Советот на обвинители треба да и се извини

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ја уважи претставката на обвинителката Ленче Ристоска и утврди дискриминација за нејзината апликација за позиција во Вишото обвинителство. „Комисијата...
Локално

Отворени средби на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во Прилеп и Шуто Оризари

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) продолжува со отворените средби со граѓаните, претставниците на граѓанскиот сектор и на локалните институции. Во текот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

На МОН за првпат му се заканува тужба за дискриминација, од 126 фалат дури 43 учебници

Редакција
Од 126 учебници потребни за сите задолжителни и изборни предмети во деветгодишното основно образование, на почетокот на учебната 2023/2024 година Министерството за образование и наука...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов” ги дискриминира Македонците, утврди Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди дискриминација по основ на национална и етничка припадност за основањето на здружението Културен центар „Ванчо Михајлов”...
Македонија ТОП СТОРИИ

Драстичен раст на преставките за дискриминација од етнички Бугари

Редакција
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација има добиено тринаесет претставки од страна на бугарски здруженија и граѓани кои се Бугари. Игор Јадровски од Комисијата...
Македонија

Комисијата за спречување на дискриминација направи увид во бугарскиот клуб во Битола

Редакција
Комисијата за заштита и спречување на дискриминација денеска влезе во бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов во Битола. Весна Бендевска, член на Комисијата и екс-пратеничка од редовите...
ЖИВОТ

Почина Душко Миновски, првиот претседател на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Редакција
Почина Душко Миновски, првиот претседател на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, кој на таа функција беше од 2011 до 2016 година. Миновски беше...