еМагазин

Tag : МОН

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Седи дома: Бесплатни дигитални платформи, апликации и содржини за учење дома

Редакција
Министерството за образование и наука (МОН) објави листа на бесплатни и слободни за користење дигитални платформи, апликации и содржини што може да бидат корисни за...
Македонија

По бурните реакции во јавноста ќе се менува учебникот по социологија за втора година средно

Редакција
Во планот на Педагошката служба за ревизија на учебниците е и „Социологијата“ за втора година средно образование и до почетокот на учебната 2020/2021 неговата содржина...
Македонија ТОП СТОРИИ

МОН и СОНК се договорија: Наставниците ќе добијат зголемување на платите за 10 отсто

Никола Осило
Вработените во основното, средното и високото образование ќе го добијат новото покачување на платите од 10 проценти од 1 јануари 2020 година, договорено е на...
Македонија

МОН и СОНК ги приближија ставовите, договор за платите нема

Редакција
Има приближување на ставовите меѓу Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикат за образование и наука (СОНК), но не и конечен договор за зголемување...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

СОНК не прифаќа зголемување на платите од 10 отсто, најави штрајк

Редакција
Советот на СОНК едногласно донесе одлука дека не го прифаќа предлогот на Министерството за образование и наука (МОН) и Владата за зголемување на платите во...
Македонија

Осуда за злоупотребата на ученици во Гостивар за поддршка на офанзивата во Сирија

Никола Осило
Инспекциски надзор најави Министерството за образование и наука откако во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар учениците и наставниот кадар со војнички поздрав ја...
Македонија

Владата со предлог за нови 10 отсто на платите од април, СОНК ќе одлучува дали е прифатлив

Редакција
Владата и Министерството за образование и наука на Синдикакот за образование, наука и култура (СОНК) му понудија зголемување на платите во образовната дејност за 10...
Македонија

Детален преглед: МОН ги објави списоците од кандидатите примени во студентските домови

Никола Осило
Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за...
Македонија

МОН ја обжали судската одлука за назначување и разрешување директори во Гостивар

Редакција
Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека донесената пресуда од Управниот суд во со случајот на одземените ингеренции на општина Гостивар за разрешување и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Лукоил“ го доби тендерот на МОН за сукцесивна набавка на гориво вреден 95.000 евра

Никола Осило
Министерството за образование и наука по распишаниот тендер за сукцесивна набавка на гориво за моторни возила со безготовинско плаќање на бензинските пумпи за период од...