еМагазин

Tag : учебници

Македонија ТОП СТОРИИ

Се испорачуваат одобрените учебници од прво до седмо одделение, од МОН тврдат дека учениците ќе ги имаат сите учебници пред почетокот на новата учебна година

Редакција
Од Министерството за образование и наука (МОН) информираат дека во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение во основното образование кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дел од учебниците ќе се испорачаат викендов, дел следната недела

Редакција
Учебниците за шесто одделение што се веќе одобрени од Националната комисија за учебници и имаат добиено ЦИП запис, веќе се печатат и испорачуваат до училиштата....
Македонија ТОП СТОРИИ

Комисијата за заштита од дискриминација ќе го тужи МОН бидејќи нема учебници

Редакција
Видливо се зголемува бројот на претставки до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, што е и еден од индикаторите дека граѓаните се здобиваат со...
Македонија ТОП СТОРИИ

На МОН за првпат му се заканува тужба за дискриминација, од 126 фалат дури 43 учебници

Редакција
Од 126 учебници потребни за сите задолжителни и изборни предмети во деветгодишното основно образование, на почетокот на учебната 2023/2024 година Министерството за образование и наука...
Македонија ТОП СТОРИИ

Учебната година почнува утре, ќе доцнат учебниците за шесто и трето одделение

Редакција
Учебната година ќе почне утре и ќе трае до 17 јуни 2024. Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири им посака успеси на учениците и...
Македонија ТОП СТОРИИ

На 1 септември учениците ќе добијат учебници, освен оние за шесто одделение, тврдат од МОН

Редакција
Испечатени се сите учебници кои досега се одобрени за користење од страна на Националната комисија за учебници и интензивирана е испораката до училиштата. Согласно акцискиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Немаме пари за да испечатиме учебници по сите предмети во средното образование, вели министерот Шаќири

Редакција
Реално немаме пари за учебници по сите предмети во средното образование, вели за Детектор, која се емитува на ТВ Сител, министерот за образование и наука,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема одговорност за министерот за образование за учебниците, авторите да обрнеле внимание, вели Ковачевски

Редакција
Авторите треба да обрнат поголемо внимание при пишувањето на учебниците, но исто така внимание да обрнат и рецензентите при рецензирањето на книгите, порача денеска премиерот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Жално е колку распаднат образовниот систем, во секој поглед„: Твитер реакции за грешките и лошите преводи во учебникот по Историја и општество

Редакција
Лавина од негативни реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвикаа грешките и лошите преводи во новиот учебник по Историја и општество за петто одделение....
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонија на исток граничи со Албанија, а на запад со Бугарија: Грешки и лоши преводи во новиот учебник по Историја и општество

Редакција
Грешките и лошите преводи во новиот учебник по Историја и општество за петто одделение, предизвикаа лавина од негативни реакции во јавноста и на социјалните мрежи....