еМагазин

Tag : здравство

Македонија ТОП СТОРИИ

Здравствените работниции протестираа за повисоки плати и за критериумите за вработување

Редакција
Во организација на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита со поддршка на Сојузот на синдикатите на Македонија, денеска вработените во здравство протестираа пред...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Илир Демири, новиот министер за здравство

Редакција
Кадарот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Илир Демири е новиот министер за здравство. Тој вчера и официјално ја презеде функцијата. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кој е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Илир Демири од Алијанса за Албанците, кој е избран за министер за здравство

Редакција
Илир Демири од владејачката Алијанса за Албанците (АА) е новиот министер за здравство. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Илир Демири и Наим Бајрами од АА избрани за нови...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил разрешениот министер Фатмир Меџити од Алијанса за Албанците

Редакција
Фатмир Меџити, кадар на владејачката Алијанса за Албанците (АА) не е повеќе министер за здравство. Тој во македонското Собрание беше разрешен заедно со неговиот сопартиец,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Илир Демири, предлог на АА за министер за здравство на местото на Фатмир Меџити

Редакција
За денеска е најавена седницата во Собранието за разрешување на двајцата министри на владејачката Алијанса за Албанците (АА), кои во кавгата на претседателот на партијата,...
ЖИВОТ

Градење на одговорен здравствен систем: АмЧам Конференција за здравство фокусирана на пристапот до лекови и податоци

Редакција
Денеска во Скопје се одржа конференција за здравство, насловена како „Поглед во иднината за нашиот здравствен систем“, организирана од страна на Американската Стопанска Комора во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Испразнетите работни места во здравството ќе се надополнуваат без согласност од Министерството за финансии, најави Меџити

Редакција
Испразнети работни места во здравство ќе се надополнуваат без согласност од Министерството за финансии, најави министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција. „Не ми...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Вози Мерцедес бенц и има два високи кредити: Каков имот пријавил министерот за здравство Меџити

Редакција
Неодамна е објавен анкетниот лист на министерот за здравство, Фатмир Меџити, кој деновиве е актуелен со неговите одлуки, кои предизвикаа бура од реакции во јавноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

Странците ќе плаќаат исто како и македонските граѓани за приватно лекување во јавното здравство

Редакција
Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис за усогласување на ценовниците за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поголеми плати од 2.000 до 3.000 денари за вработените во јавните здравствени установи

Редакција
Владата донесе одлука со која го овласти министерот за здравство да го потпише анексот за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност на...