еМагазин

Tag : филм

Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Долги редици за „Медена земја“ пред билетарница во кино во Белград

Редакција
„Фајв старс филм дистрибушн“ информираше дека пред билетарницата на салата на Културниот центар во Белград се формирале долги редици за карти за „Медена земја“. Сите...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Едвај ја чекаме Атиџе на црвениот килим: „Оскарите“ може да ги гледате на телевизија „Телма“

Редакција
Свечената церемонија на доделување на Оскарите ќе се пренесува на телевизија „Телма“ со почеток во 2 часот по полноќ. Час и половина претходно, ѕвездите ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Атиџе ги живее своите ѕвездени моменти во Холивуд

Редакција
Хероината на „Медена земја“, Атиџе Муратова ги живее своите ѕвездени моменти во Холивуд, пред доделувањето на Оскарите. Снимателот Самир Љума на Твитер, објави видео од...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Историски успех: „Медена земја“ номиниран за „Оскар“ за најдобар документарец и странски филм

Редакција
Документарниот филм „Медена земја“ е номиниран за најдобар документарец и најдобар странски филм за годинешното доделување на наградите „Оскар“, што е историски успех за македонската...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

„Медена земја“ освои две престижни признанија на светските награди за документарци

Редакција
„Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди ИДА, што се одржаа вчеравечер (7 декември) во студијата на „Парамаунт“ во Лос Анџелес....
Забава

(ВИДЕО) Филмот „Врба“ раскажан со рапување во „Еден на Еден“

Редакција
Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски- Чоре....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Премиера на краткиот филм „Метаксомиа“

Редакција
Премиерата на краткиот филм „Метакосмиа“, во сценарио и режија на Мартин Давитковски, ќе биде прикажан утре вечер во 19.30 часот во Театар Куманово. Главни улоги...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Македонија веќе стана европска земја со „помош“ на „Медена земја“, „Исцелител“…

Никола Осило
Кога не можат политичарите да не внесат во ЕУ, може културата. Тоа го покажаа последните остварувања и успеси на македонската кинематографија, а пред се филмовите...
Забава

(Видео) Премиера на филмот „Ефектот на среќа“ на режисерот Борјан Зафировски

Редакција
Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи во четврток (7 ноември) во кино „Милениум“...
Забава

(Фото) И Фатиме Фетаи на премиерата на филмот „Врба“ на Манчевски

Редакција
И поранешната специјална обвинителка Фатиме Фетаи, присустуваше на македонската премиера на филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски во Македонската филхароминија. Каде и да се појави...