еМагазин

Tag : филм

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Светска премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во продукција на МКЦ на фестивалот „CPH:DOX” во Копенхаген

Редакција
Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд”, во режија на Андреас Јонсен, а во продукција на МКЦ, Rosforth и Rumraket, ќе се случи на еден...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Премиера на филмот „Охрид, Охрид убав мил“ по повод Св.Климент Охридски

Редакција
Во прославата на културното богатство и безвременските традиции, и како дел од активностите за достојно одбележување на празникот Св. Климент Охридски – Патрон на градот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Светска премиера на документарниот филм „Тело“ на Петра Селишкар на Сараево филм фестивал

Редакција
„Петра Пан филм продукција“ информира дека светската премиера на долгометражниот документарен филм „Тело“ (Body) на режисерката Петра Селишкар ќе се одржи во рамките на официјалната...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Како би изгледала Македонија после апокалипса: Објавен трејлерот за филмот „М“

Редакција
Објавен е трејлерот на новиот филм во режија на Вардан Тозија, „М“, еден од првите македонски филмови со постапокалиптична тематика. Филмот е копродукција меѓу Македонија, Хрватска,...
Забава ТОП СТОРИИ

Објавен трејлерот за македонскиот филм „Преекспонирано“ кој наскоро ќе се најде во кината

Редакција
Македонскиот филм „Преекспонирано“ на Елеонора Венинова наскоро ќе се најде во македонските кина, а сега може и да се погледне возбудливиот трејлер кој остава многу...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Кирил Џајковски ја објави музиката од Piargy, новиот игран филм на Иво Трајков

Редакција
По успешната соработка на филмот „Големата вода“, композиторот Кирил Џајковски повторно работеше на музика за филм на режисерот Иво Трајков. Станува збор за неговото најново...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Документарецот за Бигорскиот манастир беше проектиран пред голем број амбасадори и дипломати во Рим

Редакција
Во свечениот амбиент на „Понтификалниот институт за ориентални студии“ во Рим, се одржа проекцијата на документарниот филмот „1000 години – Сведок на Светлината“, посветен на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Проекција на филмот „1000 години сведок на светлината“ за Бигорски манастир во Рим

Редакција
Филмот „1000 години сведок на светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир, во режија на Илија Ико Каров денеска ќе биде емитуван во Понтификалниот институт...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Галерија) ЕКСКЛУЗИВНО: еМагазин на снимањето на новиот филм на Даниел Крег во Солун

Редакција
Од Солун за еМагазин, Петре Димитров Додека во Скопје граѓаните се нервираа за блокадите на приватните превозници, во Солун имаше исто така нервоза, но поради...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Богаташи од САД, Канада, Италија и Русија плаќале за да со снајпер убиваат цивили во опколеното Сараево

Редакција
Филмот „Сараевско сафари“ на словенечкиот режисер Миран Зупанич зборува за шокантна, помалку позната појава во времето на опсадата на Сараево, наречена „лов на луѓе“. Имено,...