еМагазин

Tag : доктори

Македонија ТОП СТОРИИ

Сестрата која била фатена со украдена терапија, добила отказ од Онкологија во мај

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција која ја одржа заедно со в.д. директорите на Клиниката за онкологија Виолета Клисаровска и Хаљид Матоши, истакна...
ЖИВОТ

Пријавете ги докторите кои шират невистини и псевдонауки за вакцинацијата, велат од Лекарска комора

Редакција
Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени, велат од Лекарска...
Македонија

59 нови случаи на Ковид-19 во Тиквешко, најмладиот има 12 години

Редакција
Четворица здравствени и двајца просветни работници од Тиквешко се позитивни на коронавирусот, информира доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје. Од...
Балкан

Хрватска ги мобилизира пензионираните доктори поради ескалацијата на Ковид-19

Редакција
Претседателот на лекарската комора на Хрватска Крешимир Луетиќ соопшти дека ситуацијата со Ковид-19 во земјата е сериозна и дека државата ќе почне да ги мобилизира...
ЖИВОТ

Филипче повторно повика да им помогнеме на здравствените работници со тоа што ќе ги почитуваме мерките

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил повика да им помогнеме на здравствените работници со тоа што ќе ги почитуваме мерките за заштита од...
Македонија ТОП СТОРИИ

54 доктори и медицински сестри од целата земја дојдоа да помогнат во Клиниката за инфективни болести и „8 Септември“

Редакција
Министерството за здравство информира дека капацитетите во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и Градската општа болница „8 Септември“, преку систем на ротација се...
Македонија

Двајца доктори во Аџибадем Систина кои воедно се и сопружници, позитивни на корона вирусот

Редакција
Пред три дена во вторникот на 2 јуни беа изолирани двајца доктори, кои воедно се и брачни содружници, од КБ Аџибадем Систина, а кои беа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Докторите кои ја извршија трансплантацијата на срцето: Oва е круна во државната кардиохирургија

Редакција
Проф. д-р Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство беше изведена правата трансплатација на срце во државата, рече дека пациентот засега е добар и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во Македонија. „Имаме, за жал, почината...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Доктори од Итна медицинска помош наместо свадба, сечеа торта со колегите

Редакција
Кризата со корона вирусот ги одложи и свадбите кои беа предвидени за овој период од годината, а тоа им се случи и на двајца доктори...