еМагазин

Tag : ГОБ „8 Септември“

ТОП СТОРИИ

(Фото) Отворен нов дијагностички центар со магнетна резонанца во ГОБ „8-ми Септември“

Редакција
Во Градската општа болница „8-ми Септември“ денеска е отворен новиот дијагностички центар опремен со апарати за магнетна резонанца. Апаратите се набавени во рамки на Програмата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчитани на еМагазин за 2020 година: Персоналот почна да се разболува од корона вирусот, со вашите теории на заговор ќе го убиете па лечете се сами, порача Каламарас

Редакција
Најчитана вест на еМагазин за 2020 година е постот на инфектологот Патриција Каламарас, која работи на инфективното одделение во ГОБ „8 Септември“, која изрази револт...
Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 27 пациент, а вкупно се лекуваат 459

Редакција
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 27 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. „Вкупно 459...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во ГОБ „8 Септември“ излекуван 20 годишен пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Редакција
Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти на Фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче. “Ова е шестти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во ГОБ „8 Септември“ по подолго време бројката на хоспитализирани пациенти заболени од корона вирусот е под 100

Редакција
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шест пациенти, вкупно се хоспитализирани 89 пациенти, на кислородна поддршка се 57 пациенти, нема пациенти на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во ГОБ „8 Септември“ примени 12 нови пациенти заболени од корона вирусот, на респираторна машина се петмина

Редакција
Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Корона вирусот покоси млад живот: 34-годишен штипјанец почина во ГОБ „8 Септември“

Редакција
Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од корона вирусот, пишува „Слободен печат“. Тој бил на респиратор некое време, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Починаа уште четири нови лица од корона вирусот, вкупно до сега 306

Редакција
Министерство за здравство информира дека во ГОБ „8 септември“ од корона вирусот, починати се четири лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и...
Македонија ТОП СТОРИИ

54 доктори и медицински сестри од целата земја дојдоа да помогнат во Клиниката за инфективни болести и „8 Септември“

Редакција
Министерството за здравство информира дека капацитетите во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и Градската општа болница „8 Септември“, преку систем на ротација се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца здравствени работници од Инфективната клиника и 36 од ГОБ „8 Септември“ заразени со Ковид-19

Редакција
Во Градската општа болница „8 Септември” тројца анестезиолози, тројца интернисти, 25 медицински сестри, ангажирани на одделенијата каде се лекуваат позитивни и сомнителни случаи и пет...