еМагазин

Tag : февруари

Бизнис

Просечната плата во февруари изнесувала 27.206 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2020 година изнесувала 27.206 денари, што е зголемување за 12,5 отсто во однос на истиот месец минатата...
БЕСПАРИЦА

Пад на извозот во јануари и февруари

Редакција
Во првите два месеца од годинава вкупната вредност на извозот на стоки од нашата држава изнесува 1.074.461.000 долари и бележи пад од 0,2 проценти во...
ЖИВОТ

Февруари за 2,5 степени потопол од просекот, максимално измерената 21,6 степени

Редакција
Февруарските температури на воздухот во Македонија годинава се повисоки за 2,5 степени во однос на многугодишниот просек од 1981 до 2010 година. Четиринаесет дена во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пролет во февруари: Сончево со температура до 21 степен

Редакција
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж...
ЖИВОТ

Престапна година: Едвај го „преживеавме“ јануари, а не очекува продолжен февруари

Редакција
Поради празниците и вообичаеното финансиско опуштање, купување подароци и славење јануари меѓу македонските граѓани вообичаено е познат како најдолгиот месец во годината. При крај на...
БЕСПАРИЦА

Просечната нето плата во февруари 24.192 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2019 година, изнесува 24.192 денари и бележи раст од 4,5 отсто во однос на февруари лани, објави...
ЖИВОТ

Пролет во февруари: Сончево со температура до 17 степени

Никола Осило
Времето во земјава ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до...