еМагазин

Tag : Авганистан

Македонија ТОП СТОРИИ

Заминаа последното семејство од Авганистан згрижено во Македонија

Редакција
Последното осумчлено авганистанско семејство претходно ангажирано од НАТО што беше згрижено во Македонија денеска ја напушти земјава, со што успешно е заокружена мисијата за обезбедување...
Свет ТОП СТОРИИ

Драматичен раст: Бројот на загинати во земјотресот во Авганистан се искачи на над 950

Редакција
Најмалку 950 луѓе загинаа, а стотици се повредени во катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, кој во 1:30 часот по локално...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Над 280 загинати и 600 повредени во силен земјотрес во Авганистан

Редакција
Најмалку 280 луѓе загинаа, а над 600 се повредени во земјотресот со јачина од 6,1 степен по Рихтеровата скала, кој во 01.30 часот по локално...
Македонија

Група од 39 граѓани на Авганистан кои престојуваа во Македонија заминаа за Канада

Редакција
Нова група од 39 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава, претпладнево од Меѓународниот аеродром Скопје заминаа за Канада којашто им обезбеди престој во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија обезбеди прибежиште за уште 14 авганистански граѓани

Редакција
На Меѓународниот аеродром Скопје вчера пристигнаа 14 граѓани на Авганистан, вработени во Обединетите Нации и членови на нивните семејства. Како што појасни владината прес-служба, станува...
Македонија

Обезбеден привремен престој во Македонија за четворица авганистански новинари

Редакција
Група од четворица новинари од Авганистан, на кои Македонија им обезбеди привремен престој до заминување во трета држава по барање на Меѓународната организација на новинари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓанин вработени во Обединетите нации

Редакција
На Меѓународниот аеродром во Скопје синоќа пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите нации, за кои Македонија обезбеди привремен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Седуммина граѓани на Авганистан кои престојуваа во Македонија заминаа за Португалија

Редакција
Седуммина граѓани на Авганистан, четворица возрасни и три деца, изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште, соопштија од...
Македонија ТОП СТОРИИ

35 Авганистанци кои привремено престојуваа во Македонија заминаа за Грција

Редакција
Од Владата денеска соопштија дека 35-мина граѓани на Авганистан, кои привремено престојуваа во Македонија, денеска заминале за Грција, каде им е обезбедено трајно прибежиште. –...
Македонија ТОП СТОРИИ

27 државјани од Авганистан кои престојуваа во Македонија, заминаа за Даблин

Редакција
Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин како...