еМагазин

Tag : туризам

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Проверете дали сте на листата на граѓани кои добиле ваучери за туризам од 6.000 денари

Редакција
На страницата domasiedoma.gov.mk можете да проверите дали сте на листата на граѓани кои добиле ваучери за домашен туризам во вредност од 6.000 денари. Проверката е...
БЕСПАРИЦА

Сите детали: Ваучерите за летување во Македонија достапни од 15 јуни

Редакција
За две недели, на 15 јуни, ќе биде пуштена во употреба платформата со хотелите и сместувачките капацитети, вклучувајќи ги и приватните сместувања, каде ќе може...
БЕСПАРИЦА

Донесена Уредбата за ваучери за поддршка на домашниот туризам со вредност од 6.000 денари

Редакција
Владата ја донесе Уредбата со законска сила за издавање ваучери на вработени лица со низок доход заради поттикнување на домашниот туризам за време на вонредна...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ги објави правилата за летување: Се препорачува клима уредите да се заменат со вентилатори

Редакција
Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена хигиена за секој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Огромни загуби и црни прогнози: Македонскиот туризам тешко ќе го „преживее“ корона вирусот

Редакција
До август – септември масовно е откажувањето на аранжманите, а има и драстичен пад на бројот туристи кои се очекуваат од странство. На повеќето компании...
Бизнис

Корона вирусот го „дотепа“ туризмот: Намалување од 67,3% на бројот на туристи во март

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2020 година изнесува 17.943, а бројот на ноќевањата изнесува 41.948. Бројот на туристите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Загубите во туризмот поради корона вирусот до 80 отсто, секторот бара помош од државата

Редакција
До мај се откажани сите групни тури од странство, драстично е намален бројот на туриститите и веќе речиси не постои интерес за посета на државава...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Малешевијата станува атрактивна дестинација за планински велосипедизам

Редакција
Планинарско спортскиот клуб „Малешевска Корија“ од Берово ги промовираше постигнатите резултати од потпроектот „Малешевска Корија – планински велосипедизам дестинација“ како дел од туристичката дестинација Малешево...
Локално

Несекојдневна измама во Скопје: Им земале пари за семинари за алтернативен туризам

Никола Осило
СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе кривична пријава против Ќ.С.(31) од Скопје и други лица, поради постоење основи на сомнение дека извршиле...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Злоупотребите на визната либерализација повторно на маса пред министрите на ЕУ

Редакција
Финското претседателство до министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ достави извештај во кој ги набројува проблемите што произлегуваат од визната либерализација, јави...