еМагазин

Tag : туризам

ДОБРОСОСЕДСТВО

Три бугарски телевизии добија дозвола да се емитуваат во Македонија

Редакција
Три бугарски телевизии со различна програмска содржина од денеска се присутни во македонскиот медиумски простор. Дозволата за емитување во земјава ја добиле пред две недели,...
ДОБРОСОСЕДСТВО

По Косовците, Македонците најбројни посетители на Албанија

Редакција
Во периодот јануари-ноември годинава, Албанија ја посетиле 16,2 отсто повеќе странци, споредено со истот период минатата година, при што и понатаму најбројни се косовските и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се најуспешните туристички агенции во Македонија

Редакција
Фибула ер травел – Скопје, Еуросава – Скопје, Атлантис – Струмица и Фалкон травел –Скопје се прогласени за најуспешни туристички агенции од страна на Министерството...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Галерија) Прогласени најуспешните ресторани во Македонија, сите од Скопје

Редакција
Министерството за економија им додели признанија на рестораните Пелистер, Македонско село и Фор, за најуспешни ресторани. Станува збор за традиционални награди кои се доделуваат по...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Авалон продукција со признание за голем придонес за работата во областа на туризмот

Редакција
По повод Светскиот ден на туризмот- 27-ми септември, Авалон продукција доби признание за фестивалот Ohrid calling како Најуспешна туристичка манифестација во 2018 година, информираат од...
ДОБРОСОСЕДСТВО

„Хај скардус треил“ ги поврзува Албанија, Македонија и Косово со можности за планинарење во должина од 495 км

Редакција
Нов транснационален планински туристички производ „Хај скардус треил“ (High Scardus Trail) кој ги поврзува планинските масиви во пограничните области на Албанија, Македонија и Косово беше...
Бизнис

Туристите во Македонија во првиот квартал потрошиле 64,7 милиони долари

Редакција
Шеесет и четири милиони американски долари потрошиле во првите три месеци од годинава туристите на патувања во Македонија, соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот....
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонците повеќе патуваат во Бугарија отколку Бугарите во Македонија

Редакција
Бугарија лани ја посетиле 583.026 македонски граѓани, а 396.450 Бугари престојувале во Македонија, покажуваат податоците на Бугарскиот национален статитички институт. Само во јуни годинава, пак,...
CHECK IN

(ВИДЕО) еМагазин во Јапонија: Лекција по туризам од езерото Kawaguchiko под Фуџи

Петре Димитров
Многумина од Вас сигурно слушнале за брзите возови во Јапонија или за тоа колку Јапонците се по редот, точноста или правилата. Бидејќи овие работи се воглавно...