еМагазин

Tag : ревизија

Бизнис ТОП СТОРИИ

JП за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта тоне во долгови, и е со блокирана сметка

Редакција
Jавното претпријатие (ЈП) за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта во последните 12 години континуирано работи со блокирана трансакциска сметка поради извршни судски...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За исто работно место во администрацијата се дава различна плата, открива Државна ревизија

Редакција
Државниот завод за ревизија (ДЗР) во новиот ревизорски извештај за платите и додатоци на плати на административните службеници во Македонија, утврдил разлики во висината на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се донатори на ДУИ и од што се финансирала партијата лани

Редакција
Владејачката ДУИ лани остварила приходи од 156 милиони денари, покажува извештајот за финансиското работење на партијата, кој го објави Државниот завод за ревизија. Како што...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерството за животна средина не наплатило од должници 1,4 милион евра за вода, открива Државна ревизија

Редакција
Министерството за животна средина и просторно планирање во 2022 година не наплатило од должници 1,4 милион евра за користење и испуштање вода, покажува извештајот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе има ревизија на договорот за изградба на автопатот Охрид – Кичево

Редакција
Ќе има ревизија на договорот за изградба на автопатската делница од Охрид до Кичево, а истата денеска ја најави премиерот Димитар Ковачевски. -Ќе побарам ревизија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како работел СДСМ во 2021: Повеќе пари од буџетот на државата, помалку од донации

Редакција
Од Државниот завод за ревизија (ДРЗ) информираа дека извршиле ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Социјалдемократски сојуз на Македонија на сметката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се купувало без тендер, се плаќало надвор од законот: Државна ревизија откри низа неправилности при спроведувањето на пописот

Редакција
Државниот завод за ревизија (ДЗР) по извршената ревизија за Пописот во 2021 констатира недоследности во начинот на планирање на средствата, набавката на софтверска апликација за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Арачиново даночен рај„: Твитер реакции за неплаќањето данок и комунални такси во скопската општина

Редакција
Државна ревизија го утврди тоа што е веќе познато дека во скопската општина Арачиново владее тотално безаконие. Тоа што во оваа Општина не се плаќаат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Арачиново не се плаќа ни данок ни комунални такси од фирмите, утврди Државна ревизија

Редакција
Државниот завод за ревизија (ДЗР) ги објави ревизорските извештаи на ЕЛС Арачиново. Од ДЗР информираат дека извршиле ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Финансиските извештаи на МЕПСО не се реални и објективни, велат од Државна ревизија

Редакција
Неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи за 2021 година и мислење со резерва за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставени политики, изразија ревизорите во...