еМагазин

Tag : патишта

Локално

Aвтомобил се заглавил во снег на Галичица, интервенирала Планинската спасителна служба од Охрид

Редакција
Планинската спасителна служба синоќа интервенирала врз заглавен автомобил на превојот „Баба”, на планината Галичица, информираат од таму. „Изведувајќи редовни тренажни активности и анализа на состојбата...
ЖИВОТ

АМСМ: Врнежи од снег во Маврово, но засега не се пречка за сообраќајот

Редакција
Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно и по влажни коловози на повисоките места во северозападните, западните и југозападните делови од државата. -Во останатите делови...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Капитални (не)инвестиции: Додека се мачиме со автопат до Охрид, светот праќа товарни летала во Вселената

Никола Осило
Бавно се реализираат ветените проекти за изградба на патна и железничка инфраструктура и тоа е можеби една од главните причини поради кои во првата половина...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 15 милиони евра: Кои се деветте компании кои ќе ги поправаат државните патишта?

Никола Осило
Јавно претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за поправка и рехабилитација на државни патишта склучи договори со следниве девет компании: Бетон Скопје, Жикол, Битем,...
Локално

(Фото) Украдени 200 литри дизел од булдожерот кој ги чистел патиштата во Маврово

Редакција
Месната заедница Галичник на нејзиниот фејсбук-профил информира за чистењето на патиштата во Маврово по наврнатиот снег, но и за проблемите. „Денес е пробиен Царевец. Атрактивно...
Бизнис

Реализирани 48 милиони евра капитални инвестиции

Редакција
Во првиот квартал од годинава се реализирани 48 милиони евра капитални инвестиции што се над 200 проценти повеќе отколку минатата година, соопшти денеска директорот на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Анализа: Во сообраќајни несреќи по нашите патишта, животот го губат 158 лица годишно

Редакција
Во Македонија, секоја година во периодот 2008-2017 година, во просек се случувале по 4.141 сообраќајна несреќа во коja имало загинати, потешко и/или полесно повредени лица...
Локално

Внимателно да се вози во овчеполскиот регион: Снегот и ветерот прават наноси на патот

Редакција
Ветерот прави проблеми на екипите на ЈП „Македонија пат“ на патот Велес-Штип во овчеполскиот регион. Раководителот на регионалната подружница на ЈП „Македонија пат“-Штип, Кире Коцев...
Бизнис

Повеќе од една милијарда евра во патна инфраструктура во должина од 987 километри

Редакција
Една милијарда и 270 милиони евра се предвидени за инвестиции во патната инфраструктура, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција која беше посветена на изградени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои села се отсечени и кои патишта се непреодни поради новите врнежи од снег

Редакција
Снежните врнежи го блокираа сообраќајот на повеќе патишта во Македонија кон повисоките населени места, во сила се забрани за камиони преку повеќе планински превои, а...