еМагазин

Tag : патишта

Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Целосно отсечени села и непроодни патишта поради снежните врнежи

Никола Осило
Снежните врнежи во Македонија предизвикаа голем број проблеми за граѓаните на повеќе села до кои патиштата се непроодни, а во некои од нив нема ниту...
ЖИВОТ

Снежни врнежи: Што треба да знаете кога возите по снег

Редакција
Во зимски сообраќајни услови, покрај внимателноста на пешаците, задолжителна е и апсолутната внимателност и одговорност на возачите, особено кон ранливите категории учесници во сообраќајот (пешаци...
Македонија

Внимателно по патиштата: Има остатоци од кашест снег и појава на голомразица

Редакција
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на екипите на ЈП Македонија Пат....
Локално

Отсечени селата во Струмичко: Тешко проодни регионалните и локалните патишта

Редакција
Снегот кој паѓа од вчера во Струмица ги отсече селата Попчево, Рич, Белотино и Орманли. До нив единствено може да се стигне со специјално возило...
Македонија

Врнежите го исчистија загадениот воздух, но направија и проблеми на некои патни правци: Снег на планинските превои

Редакција
Дожд и ветер го зафатија Скопје попладнево, што придонесоа за чистење на воздухот кој неколку дена беше загаден. Но, во другите делови од државата врне...
Македонија

Поради магла откажани и пренасочени дел од летовите од скопскиот аеродром

Редакција
Поради магла и намалена видливост откажани се или пренасочени дел од летовите до и од Скопје, потврдија од М-НАВ за МИА. Од аеродромот „Скопје“ попладнево...
Македонија

Внимателно: Магла по патиштата

Редакција
Поради магла има намалена видливост до 10 метри од Тетово до село Гајре, додека видливост од 20 до 50 метри има во Куманово, Тетово, Гостивар,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Гранит“ потпиша договори со ЈП за државни патишта вредни 10 милиони евра

Никола Осило
ГД „Гранит“ АД потпиша нови договори со Јавното претпријатие за државни патишта за прокетирање и рехабилитација на три патни правци во вкупна вредност од 641...
Бизнис

Локалните патишта ќе се подобруваат со пари од Светска банка

Редакција
За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка, истакна денеска министерот за...
Македонија

Улиците не се за трки: При брзо возење лани загинале 72 лица

Никола Осило
Брзото и неодговорно однесување во сообраќајот и понатаму останува главна причина за предизвикување сообраќајни незгоди со фатални последици, укажува Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот...