еМагазин

Tag : Галичица

Локално

МВР со хеликоптер спасуваше украински параглајдеристи од Галичица

Никола Осило
На 09.07.2019 година во 15,10 часот во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Свети Наум, Б.М.(36) од Украина пријавил дека на планината Галичица
Локално

Охриѓанец и удрил секирата на Галичица: Опустошил шума

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Ч.(60) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,пустошење шума“ и ,,узурпација на недвижности“, информира
Локално

Од утре се отвора за сообраќај патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица

Редакција
Патниот правец Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица од утре ќе биде отворен за сообраќај за сите видови возила. Тој сезонски се затвора од 15 ноември.
ЧИСТА ОКОЛИНА

Влада: Постапката за избор на директор на НП „Галичица“ е целосно запазена

Редакција
Постапката за назначување на директор на Националниот парк „Галичица“ е целосно запазена, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Се работи за в.д. директор кој
ЧИСТА ОКОЛИНА

Прашање до Владата: Зошто е сменет стручниот прв човек на националниот парк Галичица

Редакција
Граѓанските еколошки здруженија реагираат на одлуката на Владата за смена на сегашниот в.д. директор на Националниот парк Галичица, Андон Бојаџи. Тие сметаат дека за соодветно
БАШ НИ Е ЌЕФ

Елените ќе се вратат во Националниот парк Галичица

Редакција
Репродуктивен центар на елени, изградба на арборетум, подобро управување со пасиштата и зачувување на биолошката разновидност во Националниот парк Галичица. Ова се дел од активностите