еМагазин

Tag : Галичица

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Триесет европски елени се „одомаќинија“ во Националниот парк Галичица

Редакција
Поминаа околу четири месеци од интродуцирањето на триесет европски елени во Националниот парк Галичица, соопштија оттаму преку нивниот Фејсбук-профил. „Елените одлично се адаптираа на новата...
Локално

Aвтомобил се заглавил во снег на Галичица, интервенирала Планинската спасителна служба од Охрид

Редакција
Планинската спасителна служба синоќа интервенирала врз заглавен автомобил на превојот „Баба”, на планината Галичица, информираат од таму. „Изведувајќи редовни тренажни активности и анализа на состојбата...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Видео) Величенствена глетка на Охридското и Преспанското езеро од Галичица

Редакција
Македонија има природни убавини со кои може да се гордее, а меѓу нив се и Охридското и Преспанското езеро, двата бисери меѓу кои се надвиснува...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Спасена повредена срна која поминала на „гости“ во Свети Наум

Редакција
Совесни граѓани, полициските службеници и вработените во Националниот парк Галичица неодамна спасија мала уплашена и повредена срна која била забележана кај ресторанот во Свети Наум....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Шекеринска и американската амбасадорка Брнс го искачија врвот Лако Сигној на Галичица

Редакција
Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и американската амбасадорка, Кејти Мери Брнс денеска го искачија врвот Лако Сигној на Галичица. Друштво им правеа шефот...
Локално

МВР со хеликоптер спасуваше украински параглајдеристи од Галичица

Никола Осило
На 09.07.2019 година во 15,10 часот во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Свети Наум, Б.М.(36) од Украина пријавил дека на планината Галичица...
Локално

Охриѓанец и удрил секирата на Галичица: Опустошил шума

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Ч.(60) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,пустошење шума“ и ,,узурпација на недвижности“, информира...
Локално

Од утре се отвора за сообраќај патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица

Редакција
Патниот правец Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица од утре ќе биде отворен за сообраќај за сите видови возила. Тој сезонски се затвора од 15 ноември....
ЧИСТА ОКОЛИНА

Влада: Постапката за избор на директор на НП „Галичица“ е целосно запазена

Редакција
Постапката за назначување на директор на Националниот парк „Галичица“ е целосно запазена, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Се работи за в.д. директор кој...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Прашање до Владата: Зошто е сменет стручниот прв човек на националниот парк Галичица

Редакција
Граѓанските еколошки здруженија реагираат на одлуката на Владата за смена на сегашниот в.д. директор на Националниот парк Галичица, Андон Бојаџи. Тие сметаат дека за соодветно...