еМагазин

Tag : возење

Локално ТОП СТОРИИ

На Стража се уште нема снег, но маглата го отежнува сообраќајот

Редакција
Најавуваниот студен и снежен бран, се уште не пристигнал барем низ планините и повисоките планински места во Западна Македонија. На Стража, патот е прооден, но...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од ЦУК апелираат до возачите вечерва да се избегнуваат планинските превои

Редакција
Според Управата за хидрометеоролошки работи, денеска попладне и вечерва на повисоките места се очекуваат врнежи од снег и температури околу и под нулата. „Затоа апелираме...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Возач од Македонија возел во спротивен правец на автопатот Белград-Ниш

Редакција
Полициски службеници на Управата на сообраќајна полиција во Србија, синоќа на автопатот Белград-Ниш, сопреле автомобил марка „фолцваген голф“ кој се движел во спротивна насока, пренесуваат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Јас внимавам и безбедно возам“ – дефиле на велосипедисти и мотоциклисти за поголема безбедност во сообраќајот

Редакција
Со цел подигнување на свеста за поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите во сообраќајот, на 13 мај 2023 година ќе се одржи дефиле на кое...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Законски измени: Ако возите под дејство на алкохол и дрога или возите над дозволеното ќе направите кривично дело

Редакција
Ако возите под дејство на алкохол со концентрација од најмалку 1,50 г/промили во крвта, или возите под дејство на дроги, психотропни супстанции или прекурзори, или...
Локално

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради оперативно-тактичка вежба

Редакција
Поради одржување оперативно-тактичка вежба денеска во Скопје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. Оперативно-тактичката вежба ќе се...
ЖИВОТ

Препораки од РСБСП за возење по снег: Што треба да знаете

Редакција
При возење во зимски услови, кога патот е исклучително лизгав, најважна е смиреноста и внимателното ракување на возачот со командите затоа што ненадејните и остри...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За време на Новогодишните празници возете одговорно и безбедно, апелираат од РСБСП

Редакција
Бидете внимателни за време на Новогодишните празници. Возете одговорно и безбедно, апелираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од РСБСП препорачуваат...
ЖИВОТ

РСБСП апелира да се вози внимателно и одговорно за време на празниците

Редакција
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на претстојните велигденски и првомајски празници, апелира грѓаните да возат внимателно и одговорно и...
Локално

160 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 21 за брзо возење

Редакција
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат од таму. „На територијата на град...