еМагазин

Tag : окта

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Во ОКТА отворен првиот тренинг-центар за гасење пожари од нафтени деривати

Редакција
Следејќи ја својата стратешка определба за етичко и општествено одговорно работење и, истовремено, поставувајќи ја безбедноста како врвен приоритет, ОКТА инвестираше во нов тренинг-центар за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ОКТА: Подобрени резултати во првиот квартал поттикнати од извозот и ефектот од вреднување на залихите во услови на зголемени меѓународни цени на горивата

Редакција
Во првиот квартал од 2024 година, глобалната економија покажа мешани достигнувањa, одбележани со позитивни показатели од една страна и долготрајни предизвици од друга. Сепак, нарушувањата...
Бизнис

OKTA: Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата

Редакција
Силни оперативни резултати ја одбележаа 2023 година, покажувајќи значителен напредок во деловното работење, особено кога ќе се земе предвид падот на меѓународните цени на суровата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Донација на ОКТА за топол дом на младинците од СОС Детско село

Редакција
Со донацијата на 6.000 литри екстра лесно масло за греење, компанијата ОКТА по втор пат го обезбеди вкупното годишно количество гориво потребно за затоплување на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ОКТА со поддршка за соседните основни училишта преку новогодишна донација

Редакција
Во пресрет на новогодишните празници, ОКТА ја продолжи традицијата на донирање пакетчиња за децата од основните училишта кои се наоѓаат во близина на седиштето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Која е фирмата „Пуцко петрол“, која ја зголеми сопственоста во ОКТА

Редакција
Фирмата „Пуцко Петрол„ ја зголеми својата сопственост во ОКТА, откако купи 1,565 акции. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Пуцко Петрол ја зголеми сопственоста во ОКТА Сега поседува вкупно...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пуцко Петрол ја зголеми сопственоста во ОКТА

Редакција
ОКТА АД Скопје преку Македонската берза информира дека по соодветно известување, Пуцко Петрол ДООЕЛ Скопје ја зголеми својата сопственост за 1,565 акции, достигнувајќи вкупно 93,530...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ОКТА со поддршка на кампањата „Помислете на нас“ на Црвениот крст на Град Скопје

Редакција
ОКТА АД Скопје со донација на пакети храна наменети за ранливите категории граѓани и годинава се вклучи во кампањата по повод Денот на гладта, која...
Бизнис

ОКТА оствари зголемен обем на продажби и профитабилност, благодарение на туризмот и повисоките меѓународни цени на нафтата

Редакција
ОКТА ги објави финансиските резултати за третиот квартал од 2023 година со ЕБИТДА која достигна 430 милиони денари, значително повисока од онаа во третиот квартал...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Окта и Џонсон Мети единствени компании од Македонија на ранг листата „ЈИЕ Топ 100“ во Југоисточна Европа

Редакција
Две компании од Македонија се најдоа на ранг листата „ЈИЕ Топ 100“ на најголеми компании во Југоисточна Европа во 2022 година, објавена денес од „СиЊуз“...