еМагазин

Tag : РСБСП

ЖИВОТ

Возачите да не возат кога се уморни и под дејство на алкохол и да не ја пречекоруваат препорачаната брзина, апелираат од РСБСП

Редакција
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) преку соопштение апелира сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат правилата и прописите, возачите да не...
ЖИВОТ

Не им дозволувајте на децата да одат на матурската прослава со семејниот автомобил или да бидат возени од друг матурант, апелираат од РСБСП

Редакција
Републичкиот совет за безедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на матурските прослави апелира до матурантите за време на овие прослави да не управуваат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

За време на Новогодишните празници возете одговорно и безбедно, апелираат од РСБСП

Редакција
Бидете внимателни за време на Новогодишните празници. Возете одговорно и безбедно, апелираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од РСБСП препорачуваат...
ЖИВОТ

РСБСП: Доаѓа период на ниски температури, дожд, снег, голомразица и влажни коловози-возете внимателно!

Редакција
И покрај тоа што температурите се релативно високи за овој период од годината, сепак во последните неколку денови во земјава забележливо е значително влошување на...
ЖИВОТ

РСБСП: Кој, како, кога, и каде може да управува електричен тротинет

Редакција
Електричните тротинети и електромобилноста се нешто ново, нешто што е во тренд, нешто популарно и актуелно. Пред само една година, електричните тротинети ги гледавме како...
ЖИВОТ

РСБСП со потсетување: Неколку важни работи кои треба да ги проверете во вашиот автомобил во зима

Редакција
Имајќи го предвид фактот дека временските услови во зима значително влијаат на безбедноста на патниот сообраќај, особено важно е возилото да биде технички исправно. Затоа,...
ЖИВОТ

РСБСП со кампања за Св.Валентајн и Св.Трифун: Срце си што не возиш пијан

Редакција
Срце си што не возиш  пијан. Среќен празник. Вози одговорно! – е пораката со која Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) го...
ЖИВОТ

Како безбедно да возите во зимски услови?

Редакција
За возење во зимски услови, секогаш е потребно многу поголемо внимание и поголема концентрација. Притоа, покрај поседување задолжителна зимска опрема, сите возачи кои ќе го...
ЖИВОТ

Во последните десет години: Најмалку жртви во сообраќајни незгоди во 2018 година

Редакција
Зад нас ја оставаме најбезбедната 2018 година, со најмалку жртви во сообраќајни незгоди во изминатите десет години. Ова го изјави Стојче Стаменковски, претседател на Републичкиот...
ЖИВОТ

Од денеска задолжителна зимска опрема во возилата

Редакција
Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, започнува да важи од денеска, а ќе трае сѐ до 15 март следната година. Републичкиот совет за...