еМагазин

Tag : зима

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пролет среде зима: Од утре топло време, со температури над просекот за овој период

Редакција
Продолжува периодот на стабилно и суво време со пораст на температурите кои ќе бидат над просекот за овој период од годината, информира Управата за хидрометеоролошки...
ЧИСТА ОКОЛИНА

На загадувањето мислиме само во зима

Редакција
Околу 1.700 нови барања за приклучок кон централното парно греење се поднесени до ЕСМ енергетика. Од нив околу 150 се корисници кои повторно се враќаат...
Свет ТОП СТОРИИ

Европа ја доживеа втората најтопла зима во историјата

Редакција
Европа ја доживеа втората најтопла зима од почетокот на мерењата во 1979 година, објави Службата за мониторинг на климата на ЕУ, додека посуви од просечните...
Свет ТОП СТОРИИ

Зимата не е љубезна кон Путин

Редакција
Си-Ен-Ен/Катемерини Високите европски резерви на гас го одржуваат цврст ставот на ЕУ против Москва. Неочекувано благата зима досега во Европа го лиши Владимир Путин од...
Свет ТОП СТОРИИ

Блага зима во Европа: Енергетски благослов, но проклетство за земјоделците

Редакција
Пренесено од Политико „Ако зимата е топла, земјоделецот ќе биде сиромашен“, така вели една стара германска поговорка. Рекордно високите температури низ Европа оваа зима помагаат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почнува зимата

Редакција
Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува вечер во 22 часот и 48 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува...
Свет

Германскиот министер за здравство предупреди на опасност од зимски бран на Ковид-19

Редакција
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах предупреди на опасноста од зголемување на случаите со Ковид-19 во текот на зимата и ги критикуваше намерите на четири...
Свет ТОП СТОРИИ

Многу е веројатно дека зимата ќе биде потопла од вообичаено, велат европските прогнозери

Редакција
Температурите оваа зима ќе бидат една од главните грижи на Европејците кои се справуваат со поскапувањето на енергенсите. Степен повисоко или пониско одамна не играл...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Не очекува релативно поблага зима, со повеќе шанси за снег во втората половина

Редакција
Во услови на енергетска криза во која државите се соочени со предизвикот да обезбедат доволни количини на енергенси и електрична енергија, се наметнува прашањето каква...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) „Зимата ќе биде долга, мрачна и со снег“: Гаспром со видео ја „плаши“ Европа и порачува – нема гас

Редакција
Руската компанија „Гаспром“ објави рекламно видео во кое се прикажува исклучување на руските гасоводи, додека во Европа се спушта „злобната зима“. „А зимата ќе биде...