еМагазин

Tag : зима

ЖИВОТ

Силен ветер и денеска: Снег во Маврово, Дебар, Битола, Охрид, Прилеп, Тетово…

Редакција
Во поголемиот дел од земјава изутрива врне снег, кој е поинтензивен на југозападот. Најмногу снег ноќеска наврна во Пожаране каде што е формирана снежна покривка...
18+

Зошто сексот во зима е добар

Редакција
Жешкото време со себе носи и нервози, така што едвај можеме да го поднесеме своето тело, а камоли уште некој покрај себе. Постуденото време донесува...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Зимата ќе биде потопла, со повисоки температури и просечни врнежи

Редакција
Топла со натпросечни температури и врнежи во рамки на повеќегодишниот просек се очекува да биде зимата. Според УХМР, очекуваните влијанија од позитивните отстапувања на температурата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доаѓа зима: Од утре минусни температури, од вторник снег

Редакција
Дневните температури од утре ќе бидат значително пониски, а утринските на повеќе места ќе се спуштат под или околу нулата. Од понеделник ќе има променлива...
ЖИВОТ

Од утре почнува обврската за носење на зимска опрема во автомобилите

Редакција
Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година, потсетува Републичкиот...
ЖИВОТ

Викендов почнува зимското сметање на времето

Редакција
Наредниов викенд почнува зимското сметање на времето што значи дека стрелките на часовникот во сабота кон недела ќе се вратат еден час наназад. Зимското сметање...
ЖИВОТ

Како безбедно да возите во зимски услови?

Редакција
За возење во зимски услови, секогаш е потребно многу поголемо внимание и поголема концентрација. Притоа, покрај поседување задолжителна зимска опрема, сите возачи кои ќе го...
Локално

(ВИДЕО) Нов снег во Скопје

Редакција
Во Скопје, како и на повеќе места во земјава утрово врне снег. Според најавите со новите врнежи од снег ќе се формира дополнителна снежна покривка...
Бизнис

МЗШВ: Досегашните ниски температури не предизвикуваат штети врз земјоделските култури

Редакција
Досегашните минимални температури забележани во државата нема да предизвикаат штети врз земјоделските култури, а моменталните ниски температури не се невообичаени за овој период и многу...
Македонија

Во Битола измерена рекордна минусна температурата сезонава – 21 степен

Редакција
Студено утро во Македонија со температура што се спушти до минус 21 степен во Битола. Во Берово се измерени -17 Берово, -15 во Струмица, -14...