еМагазин

Tag : магла

Македонија

Поради магла повторно пренасочени летовите од охридскиот аеродром

Редакција
Поради магла повторно откажани полетувањата и слетувањата на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Слетувањето на авионот од Виена утрово во 7:50 е откажано. Откажано е...
Локално

Намалена видливост од 50 до 100 метри на патот Страцин – Крива Паланка

Редакција
Намалена видливост подари појава на магла од 50 до 100 метри има на патниот правец Страцин – Крива Паланка и до 100 метри во Кичево....
Локално

Внимателно возење низ котлините, речните долини и клисурите поради појава на магла

Редакција
Прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има...
Македонија

Маглата го отежнува патниот сообраќај во Скопје, Демир Капија, Куманово, нормализиран авиосообраќајот

Редакција
Густата магла утринава го отежнува одвивањето на патниот сообраќај, додека авиосообраќај на скопскиот аеродром е нормализиран. Јавното претпријатие „Македонија пат“ утринава информира дека густа магла...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Маглата дополнително ја влоши состојбата со воздухот: Загадено во Скопје и намалена видливост

Редакција
Маглата дополнително ја влоши состојбата со амбиенталниот воздух, па освен намалена видливост тој е и екстремно загаден. Мерните станици покажуваат дека ПМ-10 честичките се неколку...
Македонија

Поради магла откажани и пренасочени дел од летовите од скопскиот аеродром

Редакција
Поради магла и намалена видливост откажани се или пренасочени дел од летовите до и од Скопје, потврдија од М-НАВ за МИА. Од аеродромот „Скопје“ попладнево...
Македонија

Внимателно: Магла по патиштата

Редакција
Поради магла има намалена видливост до 10 метри од Тетово до село Гајре, додека видливост од 20 до 50 метри има во Куманово, Тетово, Гостивар,...