еМагазин

Tag : сообраќај

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Анализа: Во сообраќајни несреќи по нашите патишта, животот го губат 158 лица годишно

Редакција
Во Македонија, секоја година во периодот 2008-2017 година, во просек се случувале по 4.141 сообраќајна несреќа во коja имало загинати, потешко и/или полесно повредени лица
Локално

Несекојдневен случај во Скопје: Жени се степале по расправија во сообраќајот

Никола Осило
На 04.02.2019 година во 19.10 часот во Полициската станица Кисела Вода, И.У.(29) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 18.00 часот на улица „Вера Јоциќ“,
ЖИВОТ

Снежни врнежи: Однесување на пешаците во сообраќајот кога има снег

Редакција
Додека пешаците се најранлива категорија учесници во сообраќајот, возачите, пак, се оние кои најчесто предизвикуваат или учествуваат во сообраќајна незгода. Зимата и зимските услови на
Политика

Маглата го отежнува патниот сообраќај во Скопје, Демир Капија, Куманово, нормализиран авиосообраќајот

Редакција
Густата магла утринава го отежнува одвивањето на патниот сообраќај, додека авиосообраќај на скопскиот аеродром е нормализиран. Јавното претпријатие „Македонија пат“ утринава информира дека густа магла
Политика

Нормализиран авиосообраќајот: Авиони полетуваат и слетуваат на Скопскиот аеродром

Редакција
Утрово од скопскиот аеродром се реализирани две полетувања, едното за Лондон, а другото за Гетегорг, откако од вчера попладне и ноќеска поради магла и намалена
Локално

Центарот на Скопје попладне ќе биде блокиран: Еве кои улици ќе бидат затворени

Редакција
Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот ќе биде организиран посебен сообраќаен режим во централното градско подрачје, поради протестен марш од плоштадот
Политика

Прекин на сообраќајот кон Косово утре и задутре

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека поради изведување наградежни работи  на магистралниот пат Скопје – Приштина, поточно од косовскиотграничен премин (Хани Елези-  Качаник) ќе биде во прекин сообраќајот во  двата правци за влез и излез од Косово и тоа на 07.12 (четврток) во времето  од 09:00 до 12:00 часот иод 14,00 до 17,00 часот и на ден 08.12.(петок) во времето од 07,00 до 17,00 часот.  
Политика

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, посебен сообраќаен режим

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ  за  денеска попладне во 17 часот најави протест во центарот на Скопје, кој го организираат  една година по приведувањето на лицата за собраниските
Локално

Физички нападнал 19-годишна девојка на „Партизанска“

Никола Осило
На 17.11.2018 год во 22.30 часот во Полициска станица Центар Р.Т.(19) од Скопје  пријавила дека околу 22.10 часот на булевар “Партизански Одреди” во близина на
ЖИВОТ

Не летај, летувај: Лани 47 лица загинале во сообраќајки во јули и август

Редакција
„Не летај, летувај“ е насловот на новата едукативна кампања што ќе се реализира во следните два месеци како резултат на меѓусебната соработка на Министерството за