еМагазин

Tag : улици

Локално

Само 4 улици во Скопје, 2 плоштада и еден мост се именувани според жени

Редакција
Од вкупниот број од 156 улици под надлежност на Град Скопје повеќето од половина, 91 улица или 58 проценти, се именувани по личности. Од тие...
Локално

Скопјани предлагаат нови имиња на улиците: Често се спомнуваат Горан Стефановски, Есма, Ванчо Петрушевски…

Никола Осило
Постои голем интерес кај граѓаните на главниот град за анкетата за прибирање предлози за нови имиња на топоними (улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите со свои предлози за нови имиња на улици, мостови, плоштади… во Скопје

Редакција
Од Град Скопје како што најавија објавија анкета за предлози за нови имиња на улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти во градот....
Локално

Ќе се менуваат имињата на улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје

Никола Осило
Граѓаните од денеска ќе можат да предлагаат нови имиња за улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов на одбележувањето на 56-годишнината од...
ЖИВОТ

Реакција на „На Точак“ по сообраќајката во Пинтија: Стоп за улици УБИЈЦИ во населени места

Редакција
Критичната маса „На Точак“ која се залага за подобра инфраструктура за возење велосипеди низ градот, реагира по повод сообраќајката во Пинтија во која загинаа двајца...
Локално

Нема атмосферска канализација: Поплавени велешките улици

Редакција
Поројниот  дожд со грмотевици, кој попладнево го зафати Велес, предизвика поплавување на главните сообраќајници и улиците низ населбите во градот, како последица на нерешената атмосферска...
Локално

Кои улици ќе бидат затворени: Посебен сообраќаен режим заради синдикалниот марш

Редакција
По повод празникот на трудот „1-ви Мај“, односно заради закажаниот синдикален марш во организација на Сојузот на синдикати на Македонија, што ќе започне денеска во...
Локално

Денеска ќе биде гужва во сообраќај: Еве кои улици ќе бидат затворени

Редакција
Министерство за внатрешни работи информира дека денеска ќе бидат затворени неколку сообраќајници. „На улицата 1732 (зад Националната фудбалска арена во Градскиот парк) поради однапред најавено...
Бизнис

Реализирани 48 милиони евра капитални инвестиции

Редакција
Во првиот квартал од годинава се реализирани 48 милиони евра капитални инвестиции што се над 200 проценти повеќе отколку минатата година, соопшти денеска директорот на...
Локално

Изменет сообраќаен режим: Еве кои улици ќе бидат затворени

Редакција
Денеска во периодот од 09.30 до 11.00 часот на булеварот „Илинден“ во Скопје (на  потегот од Фонтана – Градски Парк до крстосница со булевар „Илинден“...