еМагазин

Tag : улици

Локално

(Фото) Невреме во Неготино, дел од улиците поплавени

Редакција
Невреме го зафати попладнево Неготино. Дел од улиците во градот се поплавени. Командирот на Територијалната противпожарна единица, Иле Илиев потврди за МИА дека на одредени...
Локално

(Фото) Автомобилите „пливаа“ по улиците во Битола: Силен и пороен дожд го „потопи“ градот

Редакција
Силен и пороен дожд синоќа поплави улици на неколку локации, на повисоките зони и централното градско подрачје во Битола. Краткотрајниот, но обилен дожд проследен со...
Локално ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко фото) Хорор во Виница: Мртви кучиња по улиците на градот

Редакција
Граѓани на социјални мрежи постираат фотографии на кои можат да се видат повеќе мртви кучиња на улиците на Виница. Тие тврдат дека станува збор за...
Локално

Само 4 улици во Скопје, 2 плоштада и еден мост се именувани според жени

Редакција
Од вкупниот број од 156 улици под надлежност на Град Скопје повеќето од половина, 91 улица или 58 проценти, се именувани по личности. Од тие...
Локално

Скопјани предлагаат нови имиња на улиците: Често се спомнуваат Горан Стефановски, Есма, Ванчо Петрушевски…

Никола Осило
Постои голем интерес кај граѓаните на главниот град за анкетата за прибирање предлози за нови имиња на топоними (улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите со свои предлози за нови имиња на улици, мостови, плоштади… во Скопје

Редакција
Од Град Скопје како што најавија објавија анкета за предлози за нови имиња на улици, булевари, мостови, плоштади, паркови и други инфраструктурни објекти во градот....
Локално

Ќе се менуваат имињата на улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје

Никола Осило
Граѓаните од денеска ќе можат да предлагаат нови имиња за улиците, булеварите, мостовите и плоштадите во Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов на одбележувањето на 56-годишнината од...
ЖИВОТ

Реакција на „На Точак“ по сообраќајката во Пинтија: Стоп за улици УБИЈЦИ во населени места

Редакција
Критичната маса „На Точак“ која се залага за подобра инфраструктура за возење велосипеди низ градот, реагира по повод сообраќајката во Пинтија во која загинаа двајца...
Локално

Нема атмосферска канализација: Поплавени велешките улици

Редакција
Поројниот  дожд со грмотевици, кој попладнево го зафати Велес, предизвика поплавување на главните сообраќајници и улиците низ населбите во градот, како последица на нерешената атмосферска...
Локално

Кои улици ќе бидат затворени: Посебен сообраќаен режим заради синдикалниот марш

Редакција
По повод празникот на трудот „1-ви Мај“, односно заради закажаниот синдикален марш во организација на Сојузот на синдикати на Македонија, што ќе започне денеска во...