еМагазин

Tag : ЦУК

Локално ТОП СТОРИИ

66-годишен планинар се изгубил на Плачковица, пронајден од спасувачката служба „Осогово“

Редакција
Вчера, од крајот на денот, по јавувањето на 112 во Центратот за управување со кризи (ЦУК), имаше потрага по изгубено повозрасно лице на планината Плачковица,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

ЦУК апелира за внимателност поради врнежите од дожд и снег

Редакција
Центарот за управување со кризи (ЦУК) изутринава апелира за внимателност поради најавените метеоролошки промени со дожд, умерен ветер и со снег на повисоките места. Кога...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонски државјанин кој доживеaл мозочен удар за време на службен пат во Унгарија, денеска превезен со полициски хеликоптер на МВР

Редакција
Македонски државјанин кој доживеaл мозочен удар на 18. април за време на службен пат во Унгарија, денеска беше превезен со полициски хеликоптер на МВР на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Апел од ЦУК заради влошување на времето

Редакција
Заради најавените метеоролошки промени со дожд, ветер и снег на повисоките места, Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира на внимателност, редовно чистење на локалните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе биде ли разрешен Стојанче Ангелов?

Редакција
Владата одлучи на следната владина седница да се донесе одлука во врска со кадровското решение во Центарот за управување со кризи, информираа од таму. Најавата...
Локално

Родител преку 112 побарал помош за синот, кој тргнал на Водно и не се јавувал

Редакција
Регионалниот Центар за управување со кризи (ЦУК) Скопје, извести дека од Единствениот број за итни случаи 112 била добиена пријава, вчера попладне, во која што...
Локално ТОП СТОРИИ

Повторно заглавено возило на Галичица, иако патот е затворен

Редакција
Рано утрово, по повик на 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), од 5 до 8 часот имаше спасителна акција на Галичица, што е...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

По сообраќајна несреќа на територија на Грција, тамошните повредени помош добиле преку струмичкиот 112

Редакција
Операторите од Струмица на единствениот број 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) им помогнаа на повредените лица од сообраќајна несреќа меѓу две моторни...
Локално ТОП СТОРИИ

Голем дефект на водоводна цевка поплави објекти и остави без вода поголем дел од центарот на Скопје

Редакција
Од Јавното претпријатие „Водовод и канализација” Скопје информираат дека поради поголем дефект на водоводна цевка (од Ф-600 мм) на ул.„Кеј Димитар Влахов“ 15 до Младински...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од ЦУК апелираат до возачите вечерва да се избегнуваат планинските превои

Редакција
Според Управата за хидрометеоролошки работи, денеска попладне и вечерва на повисоките места се очекуваат врнежи од снег и температури околу и под нулата. „Затоа апелираме...