еМагазин

Tag : препораки

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Угостителските објекти се речиси празни, слабо гости и работа

Редакција
Кафеаните, рестораните и кафулињата беа отворени минатата недела, но иако првата вечер од отворањето беа објавени снимки од гужва и непочитување на правилата, речиси најголемиот...
ЖИВОТ

Совети и препораки за пациенти со пулмонални заболувања во услови на пандемија со корона вирусот

Редакција
Во услови кога на глобално ниво е прогласена пандемија поради рапидно ширење на вирусот SARS-COV-2, Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија упатува стручни препораки за...
ЖИВОТ

Прeпорaки за хронични пациенти со ревматски заболувања како да се штитат за време на корона вирусот

Редакција
Во услови на пандемија со вирусот Ковид-19, хроничните пациенти со ревматски заболувања спаѓаат во групата на  високоризични пациенти. Поконкретно, станува збор за пациенти со некротизирачки...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Ќе ги слушам препораките на здравствените работници и ќе останам во изолација

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на својот Фејсбук профил потврди дека е во самоизилација, иако резултатите на тестот што бил направен се негативни. „Почитувани...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пулмологот Дејан Докиќ за ТВ „24“: Очекувам кривата на врвот на заболени со корона вирусот да биде затапена

Редакција
Пулмологот Дејан Докиќ во гостувањето на ТВ „24“ рече дека очекува кривата на пикот со корона вирусот да биде затапена, и да не биде остра....
ЖИВОТ

Уште 14 дена самоизолација за граѓаните по државниот карантин

Редакција
Препораките кои се од стручни луѓе од епидемиолозите е дека лицата кои доаѓаат од странство треба да останат во државен карантин 14 дена, меѓутоа треба...
ЖИВОТ

Препораки за справување со корона вирусот за лицата со дијабетес

Редакција
Лицата со дијабетес може да имаат тешки симптоми и компликации во тек на инфекцијата со Ковид 19, но доколку дијабетесот е добро контролиран, тогаш ризикот...
ЖИВОТ

Како да се справите со социјалното дистанцирање, карантин и изолација во услови на корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил напиша дека карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО препорачува здравите луѓе да не носат маски: Корона вирусот се пренесува преку капки

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) не препорачува здравите граѓани да носат маски, бидејќи коронавирусот се шири преку капки, а не преку воздушен пренос, истакнаа официјалните лица...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Народот не почитува, ќе се затворат парковите и ќе се воведат построги мерки

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека ќе даде предлог до Владата да се затворат парковите, но и да се воведат и...