еМагазин

Tag : препораки

ЖИВОТ

Цела недела во портокалова фаза: Препораки за заштита од високите температури

Никола Осило
Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, во почнувајќи од четврток 08.08.2019 година и сѐ до 14.08.2019 година, територијата на целата држава
Бизнис

ССМ: Работодавачите да ги почитуваат мерките за превенирање од последици од топлите бранови

Редакција
Сојузот на синдикатите на Македонија преку соопштение ги повика работодавачите, во услови кога се најавени температури од жолта (алертна) фаза на целата територија на државата,
ЖИВОТ

Министерство за здравство со препораки за екстремно топлотниот бран

Редакција
Целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, соопшти Министерството за здравство Согласно
ЖИВОТ

Ни претстои топлотен бран: Препораки за заштита на граѓаните од пожари и несакани последици

Никола Осило
Да не се фрлаат цигари и догорчиња, стаклен отпад и стаклени шишиња, да не се пали оган и скара на отворен простор и шума, да
Македонија ТОП СТОРИИ

Општина Охрид не бара од Владата да ги преземе надлежностите, туку заедно да работат по препораките на УНЕСКО

Редакција
Општина Охрид до сега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од работењето на локалната
БЕНЧМАРК

Жбогар: Ви честитам за посветеноста, но и за жртвите што ги направивте

Редакција
Европската комисија препорача почеток на преговорите со Северна Македонија. Ви честитам за тоа и за напорите и посветеноста, но и за жртвите што ги направивте
Бизнис

Препораки пред патувања: Како да се заштитите од измамите на туристичките агенции

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција рече дека агенциите кои немаат лиценци не можат и не смеат да продаваат аранжмани. Патниците исто така се
ЖИВОТ

Спасовски со препораки што можат да помогнат во случаи на исчезнати лица

Редакција
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на денешната прес-конференција во врска со зголемениот број исчезнати лица и шпекулациите во јавноста за нивни наводни киднапирања и
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Сценарио или реален ризик од терористички напади: Што да прават граѓаните во ваква состојба

Силвана Жежова
МВР синоќа во 20 часот издаде соопштение во кое се вели дека: „полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови
Македонија ТОП СТОРИИ

Вакцинирани 4.328 деца: 19-годишен пациент со мали сипаници во потешка здравствена состојба

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13:00 часот се вакцинирани 24 деца или досега вкупно 4.328 деца со МРП вакцини. Моментно на Клиниката за