еМагазин

Tag : чистење

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Уште 80 тони опасен отпад од ОХИС испратени на уништување во Франција

Редакција
Чистењето на малата (делта) HCH депонија во ОХИС продолжува со ремедијација на Лот 3, со кој ќе се отстранат 525 тони на HCH отпад и...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Четири планинарски клубови чистеа околу село Вејце на Шар Планина

Редакција
Вчера планинарските клубови од Полошкиот регион „Тетекс“, „Јелак“, „Љуботен“, „Аргентус маунт“ Здружение на планинари Syte E Sharrit уште еднаш покажаа како се сака природата со...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Вработените во ЕДС реализираа акција за чистење на Паркот на Франкофонијата во рамки на одбележување на јубилејот

Редакција
Како дел од активностите со кои што Energy Delivery Solutions (ЕДС) го одбележува својот јубилеј 10 години успешна работа на македонскиот пазар, вработените во компанија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најмногу тендери добила фирмата Ки-ем, највредни Димакс рудници: Зимското одржување на патиштата ќе чини најмалку 8 милиони евра

Редакција
Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците и патиштата во зимски услови...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Крајбрежјето кај Далјан исчистено од активисти, собрани над 50 вреќи ѓубре

Редакција
Дваесеттина активисти денеска собраа над 50 големи вреќи со ѓубре од крајбрежјето на Охридското Езеро кај Далјан. Во организација на Чист Охрид и Не Биди...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Нуркачите од „Акватек“ го чистеа Охридското Езеро од пластика

Редакција
Нуркачи од Нуркачкиот центар „Акватек“ од Охрид спроведоа уште една активност за чистење на дното на Охридското Езеро од цврст отпад. Со порака „Стоп за...
Локално ТОП СТОРИИ

Трагедија во Радовиш: Двајца алпинисти загинаа во рудникот „Бучим“, при чистење на високо-недостапни силоси

Редакција
Двајца алпинисти, членови на алпинистичкиот клуб „Плоча“ од Радовиш, загинале денеска во рудникот „Бучим“ при чистење на високо-недостапни силоси. „На местото на несреќата медицинскиот персонал...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Започна чистењето на линданот од малата депонија во „ОХИС“

Редакција
Во кругот на поранешната фабрика „ОХИС“ денеска започна чистењето на малата депонија контаминирана со линдан и неговите изомери. -Со оваа активност започнува елиминацијата на една...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На 13 јули започнува постапката за чистење на малата депонија во ОХИС

Редакција
На 13 јули официјално ќе започне постапката за подготовка на теренот за чистење на малата депонија со линдан во ОХИС, информираа денеска на брифинг во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Обезбедена нова опрема за следење на ефектите од процесот на чистење на линданот во ОХИС

Редакција
Лабораторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, Универзитет Св. Кирил и Методиј, ја става во функција новата аналитичка опрема која ќе...