еМагазин

Tag : рудник

БАШ НИ Е ЌЕФ

Рудник САСА обезбеди празнични парични награди за сите вработени, пакетчиња за сите деца и пакети за лицата во социјален ризик во локалната заедница

Редакција
И оваа година, рудникот САСА ја продолжи традицијата на новогодишно дарување, со што вработените и сите членови на локалната заедница имаат можност да ги прослават...
БАШ НИ Е ЌЕФ

САСА ја доби националната награда за најдобро имплементиран систем за безбедност и здравје при работa за 2023 година

Редакција
Рудникот за олово и цинк САСА од Македонска Каменица е највисоко рангираниот деловен субјект во годинешниот избор на компании со најдобро имплементиран систем за безбедност...
Бизнис

Еуромакс објави дека е повлечено одобрувањето за спојување на концесиите

Редакција
„Еуромакс“ (Euromax Resources Ltd, Ванкувер) објави дека Владата на Македонија донесе одлука со која го повлече претходно одобреното спојување на концесиите доделени на компанијата, Иловица...
Бизнис

Еуромакс Ресоурцес: Најавената одлука за повлекување на донесената одлука за спојување на концесиите би бил преседан кој воведува правна несигурност кај инвеститорите и недоверба во владеењето на правото

Редакција
По однос на најавата за повлекување на одлуката за спојување на двете концесии, треба прво да почекаме истата да биде објавена, за да се види...
Бизнис ТОП СТОРИИ

И Владата да ја ревидира одлуката, согласно законските прописи концесиите пак ќе мора да се спојат, вели Бектеши

Редакција
Министерството за економија останува на ставот дека административно треба да се спојат двете концесии на Еуромакс Ресоурсис за рудникот Иловица и дека тоа им следува...
Бизнис

За рудникот во Иловица ќе се расправа на следната владина седница

Редакција
Владата денеска го задолжи Министерството за економија на првата наредна седница, односно наредниот вторник да ја информира Владата за сите управни и судски постапки, одлуки,...
Македонија ТОП СТОРИИ

СДС ја има целата власт да ја раскине концесијата, исто како што ја споија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на премиерот

Редакција
СДС ја има целата власт да ја раскине концесијата, исто како што ја споија, да престанат да го лажат народот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата...
Бизнис

Еуромакс Ресоурцес: Подготвени сме да се формира „Независно мониторинг тело“ во кое ќе бидат вклучени граѓаните за да го следат процесот на реализација и работење на идниот рудник

Редакција
Имаме целосно разбирање за грижата на жителите на Струмичката котлина и на целокупната македонска јавност. За жал, долготрајната негативна кампања насочена против реализација на инвестицијата...
Македонија

Тренчевска: Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука

Редакција
Владата ќе ја преиспита одлуката за спојување на двете концесии за рудникот Иловица-Штука и ќе побара дополнитени информации од надлежното министерство, а ставот на СДСМ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Еуромакс Ресоурсис: Надлежните институции без одлагање да овозможат реализација на најголемата странска инвестиција

Редакција
Еуромакс Ресоурсис со особено внимание ја следи правната разврска за остварувањето на нашите права како странски инвеститор, информираат од таму. -Сите правни аргументи се на...