еМагазин

Tag : лабораторија

Техно ТОП СТОРИИ

Отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали на ТМФ финансирана од НАТО

Редакција
На Технолошко – металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, денеска, беше отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали во вредност од...
Техно

ФЕИТ отвори „ФабЛаб“ – нов простор каде студентите ќе работат на реални проекти

Редакција
Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...
Свет ТОП СТОРИИ

Русите ја ограбиле и уништиле лабораторијата во Чернобил-примероци од радионуклиди се во „рацете на непријателот“, тврдат украинските власти

Редакција
Руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил, ја ограбиле и уништиле лабораторијата на тоа место, тврдат украинските власти. Државната агенција на Украина за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови 1.091 случај на Ковид-19 од 3.702 тестирања, 156 се реинфекции

Редакција
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.702 тестови, а регистриран е 1.091 нов...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Обезбедена нова опрема за следење на ефектите од процесот на чистење на линданот во ОХИС

Редакција
Лабораторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, Универзитет Св. Кирил и Методиј, ја става во функција новата аналитичка опрема која ќе...
Свет ТОП СТОРИИ

„Волстрит журнал“: Ковид-19 можно е да протекол од кинеска лабораторија во Вухан

Редакција
Според извештај на САД за потеклото на Ковид-19, хипотезата дека новиот коронавирус протекол од кинеска лабораторија во Вухан е можна и заслужува понатамошна истрага, објави...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Изворите на загадување на воздухот ќе се откриваат со високософистицирана опрема

Редакција
На Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип денеска беше промовирана софистицирана лабораториска опрема која прецизно ги анализира и утврдува поединечните извори на загадувањето на воздухот. Станува...
Бизнис

Даскалов од „Пејпер Мил“ Кочани: Правиме напори да создадеме услови со поддршка на сите чинители и да ја рестартираме фабриката во април

Редакција
Нови инвестиции и оптимизам за рестартирање на единствената фабрика за рециклирање на хартија „Пејпер Мил“, најавува генералниот директор на фабриката Јулијан Даскалов во интервју за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Европскиот центар за контрола и превенција на болести успешно ја оцени лабораторијата при ИЈЗ за детекција на Ковид-19

Редакција
Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на SARS-CoV-2, спроведен од Европскиот центар...
Македонија

Дури 42,7% од граѓаните сметаат дека корона вирусот намерно е пуштен од лабораторија

Редакција
Вкупно 42,7% од граѓаните, водејќи се од она што до сега го чуле или виделе, сметаат дека корона вирусот (Ковид-19) е излезен од лабораторија со...