еМагазин

Tag : загадување

ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 иницијатива“ со порака до џифонци: „Бидете гласни против загадувањето“

Редакција
Седмото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе биде затворено вечерва во 19 часот во киното „Милениум“. Низ повеќе видеа ќе биде прикажано
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Кој ќе добие по 1.000 евра за набавка на клима инвертери?

Редакција
На 158. седница на Владата беше одлучено дека 10 илјади семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1.000 евра за набавка на
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Фијаско на владиниот План за чист воздух: Метереолозите предвидуваат заладување, подгответе се за загадување

Никола Осило
Македонските граѓани, а посебно жителите на Скопје, Тетово, Битола ќе се гушат и оваа зима бидејќи Владата каска со реализацијата на Планот за чист воздух според
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) „Алкалоид“ на традиционалниот пикник собра 1.120.000 денари кои ќе бидат донирани на „О2“ за борба против загадувањето

Никола Осило
Одговорната мисија која донаторскиот хепенинг ја негува веќе деветта година по ред, прерасна во вистински празник за членовите на големото семејство на ,,Алкалоид”. Годинава, над
ЧИСТА ОКОЛИНА

Ќе има ли и парична казна: „Арчелор Митал“ доби 90-дневна забрана за работа поради загадувањето на Вардар

Редакција
„Арчерол Митал“ фирмата која во неделата го загади Вардар со испуштање на отпадни води со хемикалии во канализациониот одвод, ќе биде казнета со забрана за
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Телевизор и кревет пливаат во Вардар

Редакција
Актерката и активистката за чиста животна средина, Ирена Рисиќ, на нејзиниот фејсбук-профил објави фотографии од телевизор и кревет фрлени во Вардар. Државата буквално се дави
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Поднесено обвинение против директор на РЕК Битола и ЕЛЕМ за загадување на животната средина

Редакција
Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд во Битола поднесе обвинителен акт против едно одговорно лице за кривично дело – Загадување на животната средина и
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Карпош интензивирани контроли за спречување на загадувањето

Редакција
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев апелираше денеска до граѓаните од оваа општина да не палат стрништа, бидејќи Градот Скопје има обезбедено служби што бесплатно
ЧИСТА ОКОЛИНА

Во Кочани протест за загадување на воздухот од фабрика за хартија

Никола Осило
Граѓани кои живеат во непосредна близина на фабриката за хартија „Пејпар мил“ во Кочани денеска излегоа на едночасовен мирен протест поради загадувањето на воздухот од
ЧИСТА ОКОЛИНА

Почвата во Велес и околината и натаму загадена, предизвикувач е ридот со згура од тешки метали кај Топилницата

Редакција
Почвата во Велес и по вршењето на деконтаминацијата со растенија фиторемедијатори сè уште е загадена со тешки метали, покажале лабораториските анализи на стручњаците од ЈЗУ Центар