еМагазин

Tag : Дрисла

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Декра арбеит“ го доби тендерот на „Дрисла“ за привремени вработувања вреден 140.000 евра

Редакција
Јавното претпријатие за депонирање на комунален отпад „Дрисла“ – Скопје по распишаниот тендер за набавка на агенциски услуги за привремени вработувања склучи договор со приватната...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Сашо Јанакиевски од „Еко клуб“: Треба да се знае како се направени снимките во „Дрисла“ и кој е вклучен во режијата

Редакција
Сопственикот на компанијата „Еко клуб“, Сашо Јанакиевски денеска преку соопштение се огласи во медиумите во врска со скандалот кој го објави Град Скопје, а тоа...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„СДК.мк“: Унгарија го отповика својот почесен конзул во Битола, Сашо Јанакиевски кој е газда на фирмата „Еко клуб

Редакција
Унгарија го отповика својот почесен конзул во Битола Сашо Јанакиевски, газда на фирмата „Еко клуб“, објави „sdk.mk“. Од Министерството за надворешни работи потврдиле дека вчера...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Шилегов: Кој е овде луд со случајот со „Дрисла“?

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција го впери прстот кон Јавното обвинителство и Државниот инспектрат за животна средина и нивното однесување во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Обвинителството ја продолжува предистражната постапка за „Еко клуб“, фирмата која несоодветно третира медицински отпад во „Дрисла“

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје ја информира јавноста дека кривичната пријава во предметот за третманот на медицинскиот отпад од страна на фирмата „Еко клуб“ од Битола...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Државата не знае колку точно медицински отпад се создава, количините на пријавен и согорен не се совпаѓаат

Редакција
Во депонијата „Дрисла“ се врши внатрешна ревизија со цел да се видат сите движења на финансиите, информираше денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Телма“: „Еко клуб“ е фирмата која носела медицински отпад во „Дрисла“ и не постапила по процедури

Редакција
Битолска фирма за транспорт и третирање на комунален и медициски отпад „Еко клуб“ ги игнорирала процедурите и доставувала опасен и заразен материјал до депонијата „Дрисла“...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Скандал во „Дрисла“: Кучиња скитници јадат човечки остатоци и крв која потоа истекува во реката Вардар

Редакција
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Македонија извезува виско образовна сила, а увезува отпад“: Твитер реакции

Редакција
Информацијата на Радио Слободна Европа, дека во Македонија во периодот од 2012 до 2014 година бил увезен (најмногу од Бугарија, над 7 милиони тони) над десет...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Се заборави дека обвинителството не најде проблем во „Дрисла“ и дека имаме 1.000 диви депонии

Vladimir Nikolovski
Само пред десетина дена Основното јавно обвинителство Скопје кое постапуваше по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад на депонијата „Дрисла“ донесе резолуција дека нема...