еМагазин

Tag : река

Македонија

Река повика граѓаните масовно да излезат на 5. мај, на кој му даде подршка?

Редакција
Поранешниот кандидат за претседател на државата, Блерим Река на Фејсбук ги повика граѓаните на 5. мај да излезат масовно на гласање, за, како што рече тој,
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Излезноста 41.85%, Пендаровски освоил 323.892, Силјановска 319.364, а Река 79.921 гласови

Редакција
На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК). Во Заклучокот
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Тепачка“ за гласовите на Блерим Река

Никола Осило
Кај кого ќе отидат речиси 80.000 гласови што ги освои Блерим Река во првиот круг од претседателските избори е прашање од милион долари за СДСМ
Македонија ТОП СТОРИИ

Мртва трка на претседателските избори: Пендаровски 315.434, Силјановска Давкова 314.541 гласови

Никола Осило
Последните податоци на Државната изборна комисија (ДИК) при пребројани гласачки ливчиња од 3.434 избирачки места или 97,78 отсто од вкупниот број гласови покажуваат дека Стево
Македонија

Обработени 16,88% од гласовите: Пендаровски 41,77, Силјановска 38,69 и Река 15,65%

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 16,88 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со
Македонија ТОП СТОРИИ

Штабот на Река: Малата излезност ја потврдува тезата дека 1/4 од населението е иселено од државата

Редакција
Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат, Блерим Река оценија дека денешните избори поминале во фер и демократсска атмосфера. -Нашиот впечаток од овие избори е дека
Македонија

(Фото) Пендаровски добил покана за заедничкото интервју со Река и Силјановска

Редакција
Од Фејсбук заедницата “Другата страна на политиката”, демантираат дека претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски не бил поканет да биде дел од заедничкото интервју во кое се појавуваат неговите
Македонија

Пендаровски вели дека не го поканиле за интервјуто во кое се појавуваат Силјановска и Река

Редакција
Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски на Твитер вели дека тој не бил поканет за заедничкото интервју за “Другата страна на политиката”, во кое се појавуваат неговите противкандидати Гордана
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ако изгубат на изборите, Силјановска и Река ќе останат професори, Пендаровски ќе се повлече од политика

Редакција
На новото соочување на телевизијата Алсат М, тројцата претседателски кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река беа прашани и што ќе прават ако
Македонија

(ВИДЕО) Силјановска во заедничко интервју со Река, Пендаровски го нема

Редакција
Претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река се појавуваат во заедничко интервју за “Другата страна на политиката”, одговарајќи на интересни лични прашања. Кандидатот на СДСМ