еМагазин

Tag : Охридско Езеро

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Од авион се гледа загадувањето на Охридско Езеро од реката Сатеска

Редакција
Од авион се гледа загадувањето на Охридско Езеро од реката Сатеска, објавија од здружението Охрид СОС. –Овој пат буквално, две снимки од авион, кои го...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Традиционално поставена елка во водите на Охридското Езеро

Редакција
И оваа година е поставена елка во водите на Охридското Езеро. Заслужни за оваа убава традиција се нуркачите од нуркачкиот центар Амфора од Охрид, а...
Локално ТОП СТОРИИ

Странски турист се удави попладнево во Охридско Езеро

Редакција
Странски турист попладнево се удавил во водите на Охридското Езеро, во близина на Свети Наум. Според првичните информации од полицијата, станува збор за лице родено...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Езерската полиција спаси пет лица од едрилица во Охридското Езеро

Редакција
Езерската полиција вчера после 19 часот спаси пет лица од едрилица во Охридското Езеро, откако сопственикот на едрилицата изгубил контрола поради невремето, информираа од МВР....
Локално ТОП СТОРИИ

Водата во Охридското Езеро е чиста и исправна за капење

Редакција
Водата во Охридското Езеро е чиста и исправна за капење, спорт и рекреација. Тоа го покажуваат последните анализи на квалитетот на водата што редовно ги...
Локално ТОП СТОРИИ

Рачна бомба од Првата светска војна пронајдена во Охридско Езеро кај Трпејца

Редакција
Вчера во 11:40 часот во СВР Охрид било пријавено дека во водите на Охридското езеро, кај селото Трпејца, била пронајдена рачна бомба, информираат од МВР....
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Утврден Предлог законот за ратификација на спогодбата со Албанија за меѓународен воден транспорт во Охридското Езеро

Редакција
Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлогот на Закон за ратификација на Спогодбата помеѓу Владата на Македонија и Советот на министри на Албанија...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Охридско Езеро се чистеше од цврст отпад, најголем дел доаѓа од реките кои се слеваат во езерото

Редакција
Во организација на Нуркачкиот центар Амфора од Охрид се реализираше голема еколошката акција за чистење на Охридското Езеро од цврст отпад, “Охрид еко 2023“, информираат...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонија ќе бара информации од Албанија што се гради на нивната страна од Охридското Езеро

Редакција
Министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова денеска во Охрид изјави дека македонските власти официјално немаaт информација за градежните активности што се спроведуваат...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Албанија се фали со бетонизирање на Охридското Езеро

Редакција
Едно за УНЕСКО, друго за дома. Во извештајот кој пред неколку месеци на албанските министерства за култура и туризам (Ministria e Kulturës, Ministria e Turizmit...