еМагазин

Tag : нуклеарна централа

Свет ТОП СТОРИИ

Нуклеарната електарана Запорожје е исклучена „како мерка за безбедност“, велат од „Енергоатом“

Редакција
Работата на нуклеарната електрана Запорожје, која е под руска контрола, е целосно прекината како мерка за безбедност на централата, соопшти денеска украинската енергетска компанија „Енергоатом“....
Свет ТОП СТОРИИ

Меѓународната агенција за атомска енергија под итно бара проверка на состојбата во нукелеарната централа Запорожје

Редакција
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси побара во Советот за безбедност на ОН пристап до нуклеарната централа во Запорожје, Украина,...
Свет ТОП СТОРИИ

Предупредување од „Енергоатом“: Руски ракети летале ниско над најголемата европска нуклеарна централа во Запорожје

Редакција
Украинската државна компанија за нуклеарна енергија „Енергоатом“ соопшти дека руски ракети денеска летале ниско над најголемата европска нуклеарна централа во Запорожје, јужна Украина и ги...
Свет ТОП СТОРИИ

Русите ја ограбиле и уништиле лабораторијата во Чернобил-примероци од радионуклиди се во „рацете на непријателот“, тврдат украинските власти

Редакција
Руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил, ја ограбиле и уништиле лабораторијата на тоа место, тврдат украинските власти. Државната агенција на Украина за...
Бизнис

Македонија времено се откажува од инвестиции во нуклеарната централа во Бугарија, ќе инвестира во гасната електрана во Грција

Редакција
Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон инвестиции...