еМагазин

Tag : воздух

ЧИСТА ОКОЛИНА

Дишете чист воздух со Blueair прочистувачите на воздух!

Редакција
Прилично е загрижувачки фактот што загадениот воздух е присутен насекаде околу нас и сите сме свесни за штетата што тој ја предизвикува. Како поединци доколку...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Македонското здружение на млади правници ја тужи Владата и Град Скопје заради загадениот воздух

Редакција
Македонското здружение на млади правници (МЗМП) денеска информира дека во јули 2019 година поради континуираното аерозагадување, поднесе тужба пред Граѓанскиот суд во Скопје против Владата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Најмалку се вложува во заштита на воздухот од загадување

Никола Осило
Државата мора да најде начин да ги примора компаниите повеќе да вложуваат во заштита на воздухот од загадување, бидејќи податоците на Државниот завод за статистика...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Граѓанските здруженија бараат од Заев и Пендаровски армијата и полицијата да се вклучат во борбата против загадувањето

Редакција
Граѓанските еколошки здруженија упатија отворено писмо до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во кое бараат армијата и полицијата да се вклучат во борбата...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Палењето на дивите депонии во околината на Скопје го загадува воздухот во градот

Редакција
По Куманово, денеска Скопје беше еден од најзагадените градови во светот. Една од причните за зголемување на нивото на загаденост во Скопје е и зачестеното...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Каков воздух дишат децата додека играат фудбал во скопски Аеродром

Редакција
На фејсбук-страницата „Стоп за смрдеата во Аеродром и Лисиче Воздух сега“ се објавени две фотографии на кои се гледа дека додека деца се на фудбалско...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Воздухот во Куманово синоќа екстремно загаден

Редакција
Воздухот во Куманово синоќа беше екстремно загаден. Во неколку наврати загадувањето беше повисоко од дозволените гранични вредности. Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кујтим и Афердита возеа со велосипед од Виена до Горно Строгомиште кичевско, со порака за „чист воздух”

Редакција
Со порака за чист воздух членовите на Клубот за велосипедисти „Ускана”, Кујтим Зендели и неговата братучетка Афердита, поминаа 1.300 километри од Виена до нивното родно...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Скопјани имаат попаметна работа, отколку да протестираат за чист воздух

Редакција
Иако живеат во еден од најзагадените градови во Европа и секојдневно по социјалните мрежи се жалат дека е неподносливо повеќе да се живее во Скопје,...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Граѓаните протестираа против загадениот воздух: „Четворица дневно умираат чекајќи чист воздух“

Редакција
„Четворица дневно умираат чекајќи чист воздух“ и „Ставете налепници на тешката индустрија“, се само некои од транспарентите што можеа да се видат на денешниот мирен...