еМагазин

Tag : данок

Македонија ТОП СТОРИИ

„БМЈ груп“, Меѓународен сојуз и „Томато продукција“ затаиле данок повеќе од 20 милиони денари

Редакција
Повеќе од 20 милиони денари се индициите за затаен данок од фирмите поврзани со првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски, познат како Боки 13. Управата за
Бизнис

Нова листа на должници на УЈП: Граѓаните и фирмите должат 10,1 милијарди денари за даноци, придонеси и царински давачки

Редакција
На најновата листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 1.995 должници – правни лица (повеќе за 16 од претходната листа) и
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Владата си гази на програмата: Праведниот данок преку ноќ стана неправеден во корист на богатите

Никола Осило
Владата предводена од СДСМ си згази на сопствената програма и на ветувањата за воведување праведен данок односно оданочување на големите штедни влогови во банките и
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како ќе се пресметува новиот данок за моторни возила?

Никола Осило
Владата со Уредба го утврдува начинот на пресметка на данокот на моторни возила и ги утврдува износите потребни за пресметка на данокот на моторни возила,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: УЈП распродава запленети телевизори за да наплати данок

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) на јавна аукција закажана за 24 септември годинава ќе понуди на продажба повеќе видови телевизори запленети по основ на неплатени
Бизнис ТОП СТОРИИ

Без јавна расправа се „крчка“ нов Закон за данок на моторни возила

Никола Осило
Министерство за финансии почнува со процес на подготовка на предлог на Закон за данок на моторни возила и за таа цел бара од сите засегнати
Бизнис ТОП СТОРИИ

УЈП распродава запленети машини, пелени и влошки за да наплати данок

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) на јавна аукција која ќе се одржи на 22. август, годинава ќе понуди на продажба повеќе предмети запленети по основ
Локално

Кривична пријава за даночно затајување против директор на фирма од Кочани

Никола Осило
СВР Штип поднесе кривична пријава против „АМГ Аутомотив“ ДОО Кочани и Г.А.(48) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување“,
Свет

Џорџ Сорос и други милијардери бараат данок на богатство во САД

Редакција
Некои од најбогатите луѓе во САД бараат данок на богатство (данок на имот). Меѓу нив се и милијардерот Џорџ Сорос, наследничките Реган Прецкер и Абигал
Македонија

Даночен инспектор обвинет за примање поткуп

Редакција
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 2 од Кривичниот законик.