еМагазин

Tag : данок

Локално

Град Скопје ќе ги блокира сметките на граѓаните и фирмите-должници за 2018 година

Никола Осило
Град Скопје ги информира граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата, ja почнa постапката за присилна наплата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како една партија во однос на даночните политики

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите откако Владата реши да ја стави во мирување примената на прогресивниот данок на личен доход во наредните три години со што се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Немав никакво влијание за “замрзнување“ на прогресивниот данок

Редакција
На новинарско прашање дали можеби учествувал во одлуката за “замрзнување“ на прогресивното оданочување и дали како човек кој има удел во многу компании штити бизнис...
Бизнис

Груевски го пофали Заев за враќање на рамниот данок

Редакција
По одлуката за „замрзнување“ на прогресивниот данок, на Фејсбук се огласи и поранешниот премиер, кој сега е азилант во Унгарија, Никола Груевски. “Независно што воведувањето...
Бизнис

Заев сега вели дека со прогресивниот данок сме влегле во ризик

Редакција
Прогресивниот данок не ги даде очекуваните резултати од причина што земјава е опкружена од земји каде што даноците се многу ниски и генерално имаат рамен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Како Заев го бранеше прогресивниот данок

Редакција
„Замрзувањето“ на прогресивното одначување за три години, како и кога беше воведено, предизвика лавина од реакции во јавноста и социјалните мрежи. Ве потсетуваме што премиерот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци“, вели Јовановиќ за пролонгирањето на прогресивниот данок

Редакција
Поранешниот советник на поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, аналитичарот Бранимир Јовановиќ, на својот Фејсбук профил реагираше за најавата за одлагање на прогресивното оданочување за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тевдовски до пратениците на СДСМ: Ако го укинете прогресивниот данок не сте социјалдемократи

Редакција
Поранешниот министер за финансии, Драган Тевдовски, во чие време се воведе прогресивното оданочување, на Фејсбук со остра реакција по најавата дека прогресивниот данок се става...
Македонија ТОП СТОРИИ

„БМЈ груп“, Меѓународен сојуз и „Томато продукција“ затаиле данок повеќе од 20 милиони денари

Редакција
Повеќе од 20 милиони денари се индициите за затаен данок од фирмите поврзани со првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски, познат како Боки 13. Управата за...
Бизнис

Нова листа на должници на УЈП: Граѓаните и фирмите должат 10,1 милијарди денари за даноци, придонеси и царински давачки

Редакција
На најновата листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 1.995 должници – правни лица (повеќе за 16 од претходната листа) и...