еМагазин

Tag : МЕПСО

Бизнис ТОП СТОРИИ

МЕПСО склучи договори вредни над 3,4 милиони евра со “Joint Stock Company„

Редакција
МЕПСО АД Скопје во државна сопственост склучи договор за изградба на 2х110kV ДВ “ТС Бунарџик – ТС Миладиновци“ со Далековод “Joint Stock Company for engineering,...
Македонија ТОП СТОРИИ

МЕПСО цел на кибер напад, не се загрозени мрежата и снабдувањето со струја

Редакција
Македонскиот електропреносен оператор (МЕПСО) АД Скопје се соочува со кибер напад, но, како што соопштија денеска од таму, целосниот интегритет на електро-енергетската мрежа и снабдувањето...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МЕПСО купи возила од Аутомакедонија за 369,9 илјади евра

Редакција
МЕПСО АД Скопје склучи договор за набавка на моторни возила со друштвото за внатрешен и надворешен промет Аутомакедонија АД Скопје. Вредноста на договорот е 22.752.052...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МЕПСО склучи договор со “PD Comel“ вреден 3 милиони евра

Редакција
АД МЕПСО склучи договор за сервисирање на енергетски трансформатор (ТС Битола 2 и ТС Дуброво) со компанијата PD Comel ДОО од Белград, Србија. Договорот е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Зуди Енузи Кока, новиот директор на МЕПСО

Редакција
Зуди Енузи Кока, кадар на владејачката Алијанса за Албанците, Надзорниот одбор на државното акционерско друштво МЕПСО го избра за нов директор. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Сурија Рашиди, разрешениот директор на МЕПСО, на чие место доаѓа Зуди Енузи Кока

Редакција
Сурија Рашиди, кадар на владејачката Алијанса за Албанците не е повеќе директор на МЕПСО, а на неговото место Надзорниот одбор на државното акционерско друштво го...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Зуди Енузи Кока нов директор на МЕПСО

Редакција
Зуди Енузи Кока е назначен од Надзорниот одбор за нов директор на МЕПСО АД Скопје, потврдија за МИА од компанијата. Неговото назначување ќе се официјализира...
Бизнис ТОП СТОРИИ

МЕПСО склучи договор со Actael N Ltd вреден 4,9 милиони евра

Редакција
МЕПСО АД Скопје склучи договор за набавка на енергетски трансформатор 400/110 kV (300 MVA) со Actael N Ltd. Вредноста на договорот е 301.538.158 денари или 4.903.059 евра....
Македонија ТОП СТОРИИ

Финансиските извештаи на МЕПСО не се реални и објективни, велат од Државна ревизија

Редакција
Неповолно мислење за реалноста и објективноста на финансиските извештаи за 2021 година и мислење со резерва за усогласеноста со законската регулатива, упатства и воспоставени политики, изразија ревизорите во...
Македонија

Аднан Незири е нов координатор на пратеничката група на Алијанса за Албанците

Редакција
Пратеничката група на Алијансата за Албанците денеска го избрала пратеникот Аднан Незири за координатор. Изборот на Незири за координатор доаѓа по назначувањето на претходниот координатор...