еМагазин

Tag : извештај

Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку приходи остварила лани СДСМ

Редакција
Владејачката СДСМ лани остварила приходи од 119 милиони денари, кои се зголемени споредено со претходната година, покажува извештајот за финансиското работење на партијата, кој го...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се донатори на ДУИ и од што се финансирала партијата лани

Редакција
Владејачката ДУИ лани остварила приходи од 156 милиони денари, покажува извештајот за финансиското работење на партијата, кој го објави Државниот завод за ревизија. Како што...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Обвинителство се уште не го добилo извештајот од Судска медицина за Вања Ѓорчевска

Редакција
Јавното обвинителство денеска соопшти дека извештајот од Институтот за судска медицина за Вања Ѓорчевска не е официјално доставен до Обвинителството. Од Обвинителството посочуваат дека е...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Годинава ќе ја завршиме со 1,9% раст на економијата и инфлација од 9,5%, предвидува Народна банка

Редакција
Годинава Македонија ќе ја заврши со 1,9% раст на економијата и инфлација од 9,5%, предвидува Народната банка (НБ). -Во однос на растот, и натаму се...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Што пишува за односите со Бугарија во извештајот на ЕК за Македонија

Редакција
Европската комисија (ЕК) вчера го објави извештајот за напредокот на Македонија на нејзиниот европски пат. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Нема напредок во борбата со корупцијата и во...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Нема напредок во борбата со корупцијата и во правосудството, констатира ЕК во извештајот за Македонија

Редакција
Европската комисија (ЕК) денеска го објави извештајот за напредокот на Македонија, во кој е констатирано дека нема никаков напредок во клучните области во првиот кластер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нападите врз македонските Бугари и нивните здруженија влегоа во извештајот на Европската комисија за Македонија

Редакција
Од 2016 година Македонија постигна напредок и разви добри практики на повеќе полиња во справувањето со расизмот и нетолеранцијата, но сепак некои прашања и натаму...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Што откри извештајот за НЛО на НАСА: Ја посетиле ли Земјата вонземјани?

Редакција
Би-Би-Си Истражувањето на НАСА за стотици забележани НЛО откри дека нема докази дека вонземјаните стојат зад необјаснетите феномени, но вселенската агенција исто така не можеше...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Комисија ќе утврдува зошто психијатар не ја прегледал родилката која се обиде да се самоубие

Редакција
По извршениот вонреден инспекциски надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), денес на барање на министерот за здравство,  Фатмир Меџити формирана е комисија за...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Известувачот за Македонија побара одложување на гласањето на извештајот за земјава во Европскиот парламент

Редакција
Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во Европскиот парламент, што беше закажано за крајот на јуни,...