еМагазин

Tag : извештај

Македонија

Советот на јавни обвинители го отфрли барањето за декласификација на извештајот за Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители го отфрли барањето за декласификација на извештајот за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поднесен до Собранието. – На одржаната
Македонија

Извештајот за „Рекет“ пред Советот на јавни обвинители, најдоцна до утре

Редакција
Денеска или најдоцна утре Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција писмено ќе го извести Советот на јавни обвинители за сите досега преземени активности
Бизнис

Компаниите од енергетскиот сектор до РКЕ ќе доставуваат податоци на месечно ниво

Редакција
Компаниите од енергетскиот сектор, кои имаат лиценци издадени од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), ќе доставуваат податоци на месечно ниво до регулаторот, информираше претседателот на
БЕНЧМАРК

Грчките медиуми за извештајот на ЕК за Македонија

Редакција
„Зелено светло за Северна Македонија и Албанија, нова блокада за Турција“; „Скопје задоволно од извештајот на Комисијата“; „Почеток на пристапни преговори со Северна Македонија предлага
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ за Извештајот на ЕК: Се додека Заев е премиер, нема датум за преговори со ЕУ

Редакција
Владата на СДСМ пак излажа, датум за преговори со ЕУ и оваа година нема, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ сега и со промена на име
БЕНЧМАРК

Сите детали: Што пишува во извештајот на ЕУ за Македонија?

Никола Осило
Европската комисија во годишниот извештај препорачува безусловен почеток на преговорите со Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во својот воведен говор пред Европскиот
Македонија

Репортери без граници: Македонија на 95. место според индексот за слобода на медиумите

Редакција
Македонија е на 95-то место, според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), скокајќи 14 места во однос на претходниот
Македонија

И Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР ги регистрираа нападите за физичкиот изглед на Силјановска

Редакција
Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го објави периодичниот извештај за претседателските избори. Во извештајот е опфатен периодот  од 11 март до 2. април и се содржани согледувањата
Бизнис

Светска банка: Потребно е ограничување на трошоците и сеопфатна реформа на администрацијата

Никола Осило
Светска банка останува на проекциите за економскиот раст на државава кој годинава ќе изнесува 2,9 проценти и очекува негово постепено зголемување до 3,2 проценти во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Со 3.300 повеќе вработени во администрацијата, се покажа заевизмот на дело

Редакција
Од позиција на опозиција СДСМ, Зоран Заев и сите околу него потенцира колку е обемна и неефикасна македонската јавна администрација, говореа за критериумите на Европската