еМагазин

Tag : НАСА

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Што откри извештајот за НЛО на НАСА: Ја посетиле ли Земјата вонземјани?

Редакција
Би-Би-Си Истражувањето на НАСА за стотици забележани НЛО откри дека нема докази дека вонземјаните стојат зад необјаснетите феномени, но вселенската агенција исто така не можеше...
Македонија ТОП СТОРИИ

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби 7% од површината 

Редакција
Преспанското Езеро, кое се протега од околу 260 квадратни километри, што е повеќе од двојно од територијата на Париз, изгуби седум отсто од својата површина...
Свет ТОП СТОРИИ

НАСА: Овој месец ќе биде најтопол во илјадници години, 2024 ќе биде уште потопла

Редакција
Јули 2023 година веројатно ќе биде најтоплиот месец во последните стотици, ако не и илјадници години, изјавија научници на НАСА на тркалезната маса со новинари,...
Свет ТОП СТОРИИ

НАСА: Минатата година беше петта најтопла година во светската историја

Редакција
Минатата година беше петта најтопла година досега, а изминатите девет години беа деветте најтопли од прединдустриското време, што ја доведе во опасност целта на Парискиот...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Нова пробна ракета на НАСА полета кон Месечината

Редакција
Новата пробна ракета на американската вселенска агенција НАСА полета рано изутринава со три кукли во мисија околу Месечината, што по 50 години и завршување на...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Нова ера за човештвото: Леталото на НАСА успешно се судри со астероид за да ја тестира можноста за одбрана на Земјата

Редакција
Американската вселенска агенција (НАСА) доцна синоќа со вселенското летало ДАРТ успешно удри во астероид. Тоа беше историска мисија, бидејќи беше „прв планетарен тест за одбрана“...
Свет ТОП СТОРИИ

„Владеењето на кралицата Елизабета Втора ги опфати вселенските летови пред Спутник и Експлорер 1“, напиша НАСА по повод смртта на Елизабета Втора

Редакција
Папата Франциск порача дека е длабоко погоден поради смртта на кралицата Елизабета Втора. Тој и оддаде почит на нејзината „неуморна служба за доброто на Британија...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео+Фото) НАСА објави фасцинантни фотографии од најдалечните галаксии, галактички танц, ѕвезден расадник…

Редакција
Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) претстави серија слики што го откриваат потенцијалот на „Џејмс Веб“, досега најголемата и најмоќна вселенска опсерваторија пуштена во употреба....
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) НАСА го лансираше најмоќниот сателит во историјата

Редакција
НАСА денеска го лансира телескопот Џејмс Веб. Инструментот тежок 6.350 килограми по 26 минути лет успешно беше пратен во Вселената од ракета. Телескопот Веб за...
Техно

Од 12.000 кандидати, НАСА избра 4 жени и 6 мажи за астранаути

Редакција
Изборот на американската Национална воздушно-вселенска администрација за нови астронаути заврши. Од 12.000 кандидати, избрани се 10, соопшти НАСА. – Секој од нив има одличен склоп...