еМагазин

Tag : НАСА

Техно ТОП СТОРИИ

Туристи ќе можат да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица

Редакција
Американската НАСА соопшти дека ќе дозволат приватни лица да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица. Претставници на НАСА на прес-конференција соопштија дека трошоците и организацијата на
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Браќата Манаки уште во 1903 ја снимија Македонија“: Твитер за првата фотографија од црната дупка

Редакција
Научниците кои учествуваа во проектот „Event Horizon Teleskope“ вчера ги објавија првите фотографии од црна дупка, која се наоѓа во оддалечена галаксија. Црните дупки досега
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Светот за прв пат ја виде Црната дупка

Редакција
Научниците кои учествуваат во проектот „Event Horizon Teleskope“ ги објавија првите фотографии од црна дупка, која се наоѓа во оддалечена галаксија. Проектот е започнат пред
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Прв пат снимен звукот на планетата Марс

Никола Осило
Прв пат во историјата луѓето имаат можност да го чујат звукот на планетата Марс. Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на површината на
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Инсајт леталото на НАСА безбедно слета на Марс

Никола Осило
Беспилотното летало на НАСА Инсајт безбедно слета на Марс со што ја почна својата двегодишна мисија како прв објект дизајниран да ја истражи длабоката внатрешност
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест: Озонската обвивка се обновува, дупката на Антарктикот се намалува

Редакција
Новиот извештај на Обединетите нации покажува дека озонската обвивка на Земјата се обновува и се намалува озонската дупка на Антарктикот. Озонската обвивка ја заштитува планетата
Техно

(ВИДЕО) Ќе се доближи на најмало растојание до Сонцето досега: НАСА ја лансираше соларната сонда „Паркер“

Редакција
По неколку одлагања, американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) вчера од центарот Кејп Канаверал ја лансираше соларната сонда „Паркер“. „Паркер“ треба да се доближи
Техно

НАСА: На Марс пронајдени органски молекули, што може да значи постоење на живи организми

Редакција
На Марс се откриени нови знаци на можни минати или дури и сегашни форми на живот на Црвената планета, соопштија експерти од НАСА. Возилото за