еМагазин

Author : Силвана Жежова

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Каква мака треба да имаш за да го чекаш министерот за здравство пред врата, за да те примат на Клиника

Силвана Жежова
Полицискиот билтен утринава регистрирал вознемирен маж пред зградата на Министерството за здравство. Го чекал министерот за здравство, Венко Филипче. Но, не за да го нападне...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Младите реализираат идеи со цел ова општество да го направат подобро место за живеење

Силвана Жежова
Интерактивна платформа ИДЕА, преку која младите можат да се поврзат со организации и фирми кои можат да ги поддржат нивните идеи со цел нивна реализација,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како граѓани, нема да помогнеме во борбата против корона вирусот со бегање од болница и давање на лажни информации на граница

Силвана Жежова
Откако на 26 февруари беше објавено дека во Македонија го имаме првиот случај на корона вирус, како граѓани до сега направивме барем две грешки во...
Интервју ТОП СТОРИИ

Смилев: Неспособните од нашата прекрасна држава прават регионална депонија

Силвана Жежова
Еден од најзаслужните граѓани на Велес со чиешто дејствување пред неколку години, Топилница не се рестартираше и не продолжи да ги труе велешани, Игор Смилев...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Запознајте ги македонските велосипедисти кои извозеа 270 километри на највисокиот превој во свет на Хималаите

Силвана Жежова
Македонска велосипедска МТБ експедиција за прв пат возеше велосипеди на највисокиот превој во свет 5.416 Торонг Ла, од 8 до 24 ноември. Лазо Миновски, Сашо...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Горан и Сандра Сиљаноски рачно изработуваат дрвени инструменти кои се ремек-дела

Силвана Жежова
Горан и Сандра Сиљаноски од Охрид изработуваат инструменти кои слободно можат да се наречат ремек-дела. Во изработката на инструментите тие преферираат употреба на македонски дрва:...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Дизајнот на ТиноСки предизвикува насмевки, емоции и го буди детето во нас

Силвана Жежова
Валентин Петрески или со уметничко име ТиноСки сака да создава уметност за луѓето да ги прави среќни. Неговите профили на Инстаграм изобилуваат со шаренило од...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Лекција од Словенија: Развојот на локалните места треба да потекнува од луѓето кои живеат таму, нивните идеи и вложување

Силвана Жежова
Едни од најпознатите туристички места во Словенија, Блед и Бохињ од 2008 до 2018 година бројот на туристи го зголемиле двојно. Тие се мали општини,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Во најчистата Словенија: Да се потсетиме колку е убаво, кога е се чисто

Силвана Жежова
Во Словенија доживеав еколошки шок. По неколку дневен престој и стотици поминати километри, не видов книвче фрлено на земја. Ни пикавец, ни пластика, ни ништо,...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Нов хотел во Охрид „Скај корнер“: Врвна храна и услуга

Силвана Жежова
„Sky corner“ („Скај корнер“) е нов хотел во Охрид, и е место какво што, на нашиот туристички бисер одамна му недостасуваше. Врвната храна и услуга...