еМагазин

Tag : советници

Локално

Тепачка помеѓу двајца советници во Општина Охрид, седницата прекината

Редакција
Поради тепачка помеѓу двајца советници, 28. седница на Советот на Општина Охрид беше прекината. Од СВР Охрид го потврдуваат инцидентот и информираат дека лицето Џемаил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Претседателот Стево Пендаровски вработува три посебни советници, плата до 50.000 денари

Никола Осило
Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски распиша оглас за вработување на три посебни советници на определено време. Се бараат советници за прашања од областа на надворешната политика,...
Македонија

Цела листа: Кои советници на Заев земааат месечни надоместоци и по 1.200, 1.300 и 1.500 евра

Редакција
Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) го објави целиот список на советници на премиерот Зоран Заев, од кој можат да се видат и нивните месечни надоместоци. Неколку...
Македонија

Заев за избраните советници: Ги избирам по потребата на државата

Редакција
Прашан за советниците, за кои во јавноста се крена голема врева, и како ги избира, премиерот Зоран Заев одговори – „ги избирам по потреба на...
Македонија

Венко Андоновски и Александар Ружин му станаа советници на Заев

Редакција
Универзитетскиот професор Венко Андоновски и Александар Ружин, син на поранешниот дипломат и актуелен професор на ФОН, Нано Ружин, му станаа надворешни советници на премиерот Зоран...
Македонија

Подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ доби нов претседател, избрани и советници на Мицкоски

Редакција
Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната седница за претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го избра Јован Јаулески, информираат од партијата. За советник за меѓународна политика...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за финансии вработува девет лица, плата до 25.023 денари

Никола Осило
Министерството за финансии објави оглас за вработување на 9 лица на определено време, за работа на проект, за период од пет години. Се бараат кандидати...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Иванов дозволи новинарски прашања: На 27. април бил дома, неговите советници на шест месеци подлежат на полиграф

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов, по неговото денешно обраќање во претседателската палата дозволи новинарски прашања, што барем последниве 2-3 години не се случило. Од одговорите на прашањата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе добие ли Заев уште еден советник од Србија: Ќе прифати ли Чедомир Јовановиќ да работи за македонскиот премиер

Редакција
Српскиот весник Блиц објави дека македонскиот премиер Зоран Заев му понудил на лидерот на опозициската Либерално демократска партија на Србија, Чедомир Јовановиќ функција на советник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Листата на советници на премиерот Зоран Заев се зголемува на 40 лица

Никола Осило
Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија вчера објави оглас за вработување на еден посебен советник за труд и социјална политика во Канцеларијата на...