еМагазин

Tag : уставен суд

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер го „подбра“ Уставниот суд: „Ќе се гради до даска! Профитот пред се!„

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика одлуката на Уставниот суд времено да го стопира мораториумот за градба во скопската општина Центар додека одлучи дали оваа
Македонија ТОП СТОРИИ

Главоболки за Владата и Уставниот суд: Поднесени осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците

Никола Осило
Владата на денешната седница разгледуваше осум иницијативи за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Иницијативите се поднесени од Ивана Митевска, Васко Лазески
Македонија ТОП СТОРИИ

Кекеновски поднесе инцијатива за Законот за јазиците пред Уставен, смета дека е донесен без потребниот број на гласови

Редакција
Професорот Јове Кекеновски денеска до Уставниот суд на Република Македонија поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците, бидејќи смета дека Собранието
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски најави иницијатива пред Уставен за законот за јазиците и учество на претседателските избори

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека со денешното објавување во Службен весник на законите за јазици и за ратификација на договорот од Преспа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери и законот за двојазичност ќе го даде на Уставен суд

Никола Осило
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на службен весник, но и против сите за кои ќе биде утврдена одговорност дека го
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов: Објавувањето на Законот за јазици и Договорот од Преспа во Службен весник без мој потпис е противуставно и претставува основа за кривично гонење

Редакција
Со писмена изјава за објавувањето на Законот за јазици и новото име, до јавноста се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. “Доцна синоќа имавме
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е Законот за амнестија да падне на Уставен суд?

Никола Осило
Има ли одредби во Законот за амнестија кои можат да паднат на Уставниот суд е прашање кое заслужува внимание ако се земе предвид дискриминацијата која
Македонија

Уставен суд: Одлуката за промена на Уставот не е пропис и не подлежи на уставно-судска оценка

Никола Осило
Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови ги отфрли двете иницијативи поднесени на собраниската Одлука за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија oд
Македонија ТОП СТОРИИ

Референдумот за промена на името повторно оспорен пред Уставниот суд

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на седницата закажана за 05.12.2018 година ќе ја разгледува иницијатвата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување
Локално

Зградата пред Мајчин дом ќе се гради, Уставниот суд не поведе постапка за ДУП И10 во Општина Аеродром

Редакција
Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница едногласно одлучи да не поведе постапка за поднесените претставки за оценка на уставноста и законитоста на ДУП