еМагазин

Tag : уставен суд

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе биде ли Ѓорѓе Иванов првиот претседател „избркан“ од работа?

Никола Осило
По вчерашната информација дека Основното јавно обвинителство Скопје почна предистражна постапка во врска со непотпишувањето на Законот за јазиците и Договорот од Преспа од страна
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопски адвокат ја оспори одлуката за референдумот за името пред Уставниот суд

Никола Осило
Владата на денешната седница ја разгледуваше иницијативата поднесена од Томе Тодоровски, адвокат од Скопје доставена до Уставниот суд на Република Македонија за поведување на постапка
Македонија

Уставниот суд ќе ја оценува законитоста на измените на Законот за заштита од пушењето

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на 25-та седница на закажана за 31.10.2018 година (среда) ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на
Локално

Уставниот суд ќе ги оценува правилата за снабдување со топлинска енергија

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на 25-та седница на закажана за 31.10.2018 година (среда) ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на
Локално ТОП СТОРИИ

Уставниот суд ќе ја оценува законитоста на ДУП-от на Аеродром

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на 25-та седница на закажана за 31.10.2018 година (среда) ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на
Македонија

СДСМ: Поднесена иницијатива за испитување на уставноста на членови од КЗ врз основа на кои се терети Груевски

Редакција
Пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов на прес-конференција информираше дека дека адвокатите на Никола Груевски поднеле иницијатива за испитување на уставноста на членови од Кривичниот законик врз
Македонија ТОП СТОРИИ

Апасиев и Петров: Одлуката на Уставен за референдумот е политичка, а не правна

Редакција
Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од „Левица“ и Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, по одлуката на Уставниот суд
Македонија

Детали за постапката: Ќе си легне ли Уставниот суд на брашното или ќе го запре референдумот?

Никола Осило
Уставнииот суд на Македонија денеска треба да донесе можеби една од најважните одлуки на оваа институција односно да одобри или да го запре одржувањето на
Македонија

Кои се уставните судии кои ќе одлучуваат дали ќе се стопира постапката за референдумот за името

Редакција
Уставниот суд на денешната седница треба да одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30
Македонија

Поранешниот претседател на Уставен, Бранко Наумоски ќе гласа ЗА на престојниот референдум

Редакција
„Следејќи ги дебатите, обраќањата и изјавите во медиумите на некои професори, политичари, аналитичари, стручњаци и други, не можев да се воздржам, а јавно да не