еМагазин

Tag : грци

Македонија

Се воведуваат уште 10 неработни денови: Празници за Грците, Бугарите, Русите…

Никола Осило
Со предлог-законот за измена на Законот за празниците кој е влезен во собраниска процедура се додаваат нови алинеи со кои како неработни денови за припадниците...
Балкан

Над 70% од Грците сметаат дека Договорот од Преспа е во корист на Македонија и во иднина ќе создаде сериозни проблеми

Редакција
Последното истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата за рејтинг MRB Hellas, а објавено од информативниот портал „Реал“, покажува дека 7 од 10...
Балкан

Дури 65% од Грците се против Договорот од Преспа

Редакција
Негативно мислење за Договорот од Преспа, за македонскиот премиер Зоран Заев и за поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, имаат мнозинството Грци, според политичкиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Расте негативното мислење на Грците за македонскиот премиер Зоран Заев

Редакција
Негативно мислење за Договорот од Преспа, за македонскиот премиер Зоран Заев и за поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, имаат мнозинството Грци, според политичкиот...
Балкан

Шест лица ранети во судир со оружје и ножеви помеѓу Грци и Албанци во близина на Атина

Редакција
Грчката полиција соопшти дека најмалку шест лица се ранети во судирот што се случи рано изутрина помеѓу група Грци и Албанци во Геракас, источно од...
Балкан

Анкета: Србите најмногу ги сакаат Грците, па Црногорците, а потоа Македонците

Редакција
Граѓаните на Србија најмногу во регионот ги сакаат Грците, потоа Црногорците, а на трето место се Македонците, покажуваат резултатите од истражувањето на „Фактор плус“, објави белградскиот...