еМагазин

Tag : такса

Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните ќе си ја платат административната такса за бесплатните возачки и сообраќајни дозволи

Редакција
Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека согласно Решението за цените на обрасците што ги издава МВР, возачките дозволи и сообраќајните дозволи со името „Република...
Бизнис

Македонија и Унгарија се координираат за идните чекори за таксата за руски гас наметната од Бугарија

Редакција
Министерот за економија Крешик Бектеши денеска остварил работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, информираат од Министерството. Тема на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарската такса за рускиот гас ќе ја зголеми цената на струјата и парното за 20%

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека бугарската такса за рускиот гас ќе предизвика зголемување на цената на струјата и парното кај нас за 20 проценти....
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Уште не почнална наплатата за патување во ЕУ, а веќе има лажни веб страни за плаќање надомест

Редакција
Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) предупреди на појавата на десетици неофицијални веб-страници на Системот на ЕУ за информации и одобрувања за патување...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Турција од 1 јануари ќе се наплаќа туристичка такса за сместување во хотели, мотели, пансиони…

Редакција
Во Турција од 1 јануари се воведува туристичка такса односно ќе се наплаќа два отсто за сместување во хотели, туристички села, мотели, пансиони, како и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Бран на поскапувања ќе донесе еколошката такса за горивата

Редакција
Како резултат на воведување на еколошката такса, од први јули цената на сите горива ќе се зголеми за 3,5 денари. „Зелениот данок“, Владата веќе го...
Бизнис

Ќе има еколошка такса за нафтените деривати од 3,5 денари и намалување на ДДВ-то за струјата

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека ќе има еколошка такса за нафтата од 3,5 денари и намалување на ДДВ-то за електрична енергија од 18 на...
БЕСПАРИЦА

Владата предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати

Редакција
Владата на денешната седница предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати. -На денешната седница Владата одлучи да ја предложи измената на...